Ile kosztuje agat i gdzie można kupić agaty?

Wypolerowany i przecięty kamień na warsztatach szlifowania agatów i minerałów
Warsztaty Geologiczne i poszukiwania agatów

Warsztaty Geologiczne
Marcin Jaśkiewicz

Cena agatów jest składową kilku czynników

Na cenę pojedynczego agatu, zazwyczaj już przeciętego i wypolerowanego składa się wiele czynników. Warto też wiedzieć czym tak naprawdę jest agat. Agaty mają różne postacie i kształty, mogą pochodzić z różnych regionów świata. Polska, a w szczególności region Krainy Wygasłych Wulkanów, czyli Gór i Pogórza Kaczawskiego na Dolnym Śląsku jest jednym z regionów bogatym w agaty. Podczas zakupu agatów warto dokładnie oglądnąć okaz, sprawdzić jego cechy i dowiedzieć się o nim nieco więcej, zanim dokonasz zakupu.  Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych kategorii, które mogą wpływać na ostateczną cenę agatu.

Lokalizacja

Pierwszą składową ceny jest lokalizacja agatu. Istnieją miejsca, które słyną z występowania agatów np. Nowy Kościół czy Sokołowiec na Pogórzu Kaczawskim, więc przez ich obfitość, przeciętny agat z wystąpień bardzo obfitych w okazy będzie raczej tani nawet jeśli pozostałe cechy będą powyżej średniej. Zupełnie odwrotnie jest gdy znajdzie się nawet niskiej urody agat w miejscu, które z agatami nie jest powszechnie kojarzone, wtedy jego wartość będzie potęgowana.

Rysunek

Rysunkiem nazywamy wzór wewnątrz agatu, który uwidacznia się na obłupanym fragmencie, lub dopiero po przecięciu kamienia. Rysunków jest mnóstwo rodzajów, i nie ma dwóch identycznych agatów. Im bardziej doskonały, niezaburzony, i kontrastowy tym cena agatu jest wyższa. Jeśli wzory wewnątrz agatu układają się w kształt przypominający np. zwierzę (żółw, sowa) wtedy wartość takich kamieni bywa zawrotna i sięga ponad 100 tysięcy dolarów.

Rozmiar

Wielkość agatu jest dość oczywistym czynnikiem wpływającym na cenę okazu. Zwykle im większy tym droższy, a jeśli za ponadprzeciętnym rozmiarem inne cechy też są wyjątkowej jakości wtedy robi się bardzo drogo. Połówka agatu z Nowego Kościoła o średnicy 30-40 cm i więcej, o ładnym rysunku i bez rażących defektów to już koszt rzędu kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Stan kamienia

Wśród kolekcjonerów najwyżej cenione są agaty przecięte tylko raz, idealnie na pół. Plastry są znacznie mniej wartościowe. Agaty często są spękane, im bardziej jest to widoczne tym mocniej obniża wartość okazu. Agaty najwyższej klasy są wolne od tego typu defektów.

Jakość cięcia, szlifu i poleru

Agaty całe swoje piękno pokazują dopiero po obróbce kamieniarskiej. Wymagają precyzyjnego, równego  przecięcia bez pokruszenia krawędzi kamienia oraz kilkukrotnego szlifowania i finalnego polerowania. Jak w każdym rzemiośle wprawa przychodzi z czasem. Efekt zależy również od jakości sprzętu do obróbki. Częstym błędem obniżającym wartość kamienia są drobne rysy powstałe przy niedokładnym szlifowaniu. Innym defektem powstającym podczas obróbki są zaoblone krawędzie agatu, dzieje się tak najczęściej przez zbyt mocne dociskanie kamienia podczas polerowania na tlenku ceru. Idealnie obrobiony kamień powinien mieć doskonale równą powierzchnię o lustrzanym połysku.

Tutaj dowiesz się więcej o szlifowaniu i polerowaniu agatów. Możesz także spróbować swoich sił na warsztatach szlifowania kamieni, lub w ramach większości warsztatów geologicznych, które prowadzę lokalnie, gdzie ostatecznym etapem jest przecinanie, szlifowanie i polerowanie własnych znalezisk. Dzięki temu poznasz cały proces, dowiesz się jak to działa i dlaczego polerowanie ma duży wpływ na ostateczną cenę okazu. Taka wiedza poparta doświadczeniem pomoże Ci także lepiej oceniać stan podczas zakupów.

Gdzie można kupić agaty?

Agaty są materiałem powszechnie występującym na giełdach minerałów na całym świecie. Są też powszechne w sklepach z minerałami. Jednak najlepsze okazy lokalnych kamieni można dostać u kolekcjonerów. Jednym z nich jest Piotr Sarul z Nowego Kościoła, noszący przydomek “agatowego króla”. Jego pracownia znajduje się w Nowym Kościele. Będąc w Krainie Wygasłych Wulkanów warto odwiedzić jego pracownię. Na stronie znajdziesz także sklep online z różnymi okazami.

Jeleniogórska 33/1
59-540 Nowy Kościół

+48 607 706 745
[email protected]
https://agatywyprawy.pl/

Ile kosztuje agat?

W 2023 roku spotkałem się, że umowna cena za 1 kg surowych (nieprzeciętych agatowych buł)  agatów z Nowego Kościoła to 40 zł. Ale po przecięciu jeśli okaz okaże się dobrej jakości ta cena może wzrosnąć nawet 20-30 krotnie.

Chcesz samodzielnie znaleźć agaty oraz inne minerały?

Jeżeli jednak nie chcesz kupować gotowych, wypolerowanych agatów, możesz także samodzielnie odnaleźć całkiem ładne okazy na lokalnych warsztatach geologicznych. Poznaj warsztaty poszukiwania agatów, znajdź coś dla siebie i może już niedługo będziemy wspólnie poszukiwać tych pięknych kamieni.

Rodzinne Otwarte Warsztaty Poszukiwania Agatów

Warsztaty Grupowe i Firmowe Dla Dorosłych

Warsztaty Geologiczne Dla Wycieczek Szkolnych

Szlifowanie agatów i minerałów w trackie warsztatów geologicznych

Warsztaty Szlifowania Agatów i Minerałów

Marcin Jaśkiewicz, geolog

Marcin Jaśkiewicz
Geolog z pasji i wykształcenia. Absolwent wydziału geologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2013 roku zajmuje się geologią i geoturystyką. Warsztaty prowadzi na terenie Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Edukuje i zaszczepia pasją do skał i minerałów. Prowadzi swój geologiczny kanał na Youtube. Posiada obszerną kolekcję minerałów. Miłośnik kotletów mielonych.

Poprzedni
Jak szukać agatów? Poznaj sposoby na znalezienie agatów
Następny
Co robić podczas dłuższego pobytu w Krainie Wygasłych Wulkanów?

Widzimy się na warsztatach?

Działamy? Sprawdź jak szybko zacząć poszukiwania agatów. Zobacz czy czegoś potrzebujesz. Daj znać jeżeli chcesz wiedzieć więcej.

Sprawdź inne ciekawostki związane z poszukiwaniem agatów i minerałów