Szlifowanie agatów i minerałów w trackie warsztatów geologicznych

Warsztaty Szlifowania Agatów i Minerałów

Warsztaty dzięki którym wydobędziesz ukryte piękno skarbów zakopanych przez wulkany miliony lat temu.

Dla kogo?

Warsztaty dla każdego, kto bierze udział w lokalnych warsztatach poszukiwania agatów i minerałów.

zobacz więcej

Co robimy?

Każdy uczestnik szlifuje swoje wybrane znaleziska pozyskane wcześniej podczas warsztatów.

zobacz więcej

Gdzie?

W Dobkowie, w warsztacie szlifierskim znajdującym się w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej. Dostępny parking i toalety. Pomieszczenie ogrzewane.

zobacz więcej

Kto i kiedy może wziąć udział w warsztatach szlifowania agatów i minerałów?

Każdy bez ograniczeń! Warsztaty szlifowania minerałów to kolejny etap warsztatów geologicznych organizowanych w Krainie Wygasłych Wulkanów. Zebrane wcześniej znaleziska przecinamy i szlifujemy w trakcie tych warsztatów.

Dla indywidualnych pasjonatów, którzy preferują kameralność (lub w bardzo małych grupach rodzinnych czy znajomych) i nie chcą czekać w kolejce do szlifowania agatów, istnieje możliwość zorganizowania indywidualnych warsztatów szlifowania.

Na czym polegają warsztaty szlifowania agatów?

Wybrane surowe geody (buły agatowe) czy kamienie zawierające minerały przed szlifowaniem muszą zostać przecięte. Zazwyczaj, jeżeli buła agatowa zawiera w sobie to czego szukamy, czyli piękną formację agatową, kryształy czy inne kolorowe minerały będziemy mogli przecięte powierzchnie wyszlifować, uzyskując piękną, równą, błyszczącą powierzchnię wydobywającą jeszcze więcej detali naszego wulkanicznego skarbu.
Ze względu na konieczność posiadania dużego doświadczenia z piłą tarczową do przecinania skał, będę dla Ciebie i innych uczestników warsztatów przecinał wszystkie wybrane kamienie.

Następnie nauczę każdego jak oszlifować i wypolerować przecięte powierzchnie. Po krótkim szkoleniu samodzielnie będziesz obrabiać świeżutko przecięte okazy minerałów, które zabierzesz na pamiątkę! Pamiętaj, że jeżeli wszystko pójdzie dobrze (geody czy kamienie z minerałami pozwolą się przeciąć bez pęknięcia) otrzymasz dwie połówki! Szlifowanie kamieni wymaga nieco siły i cierpliwości dlatego w przypadku młodszych dzieci pomoc rodziców może okazać się bardzo przydatna.

W skrócie o szlifowaniu agatów:

Czekają na Ciebie głównie lokalne agaty. Obok na filmie widać przecięte, oszlifowane i wypolerowane kamienie oraz surowe agaty

 • szlifowanie jednej części kamienia zajmuje 15 – 20 minut
 • warsztaty są odpowiednie dla dzieci od 7 lat i dorosłych ale maluchy z pomocą rodziców również będą miały frajdę i pamiątkę
 • mniejszym dzieciom powinien towarzyszyć chociaż jeden opiekun, może okazać się pomocny
 • w większości przypadków z jednego kamienia z agatem uzyskamy dwie połówki gotowe do szlifowania i polerowania
 • szlifowanie jest procesem bezpiecznym przy zachowaniu podstawowych zasad BHP
 • do szlifowania i polerowania agatów używa się naturalnych, mineralnych proszków i past polerskich, w większości wypadków nie powodują one uczuleń
 • zaleca się aby na czas warsztatów każdy z uczestników posiadał ważne ubezpieczenie
Różne kamienie do wyboru - jaspisy, lidyty, agaty, kwarce, ametysty i inne

Różne kamienie do wyboru – jaspisy, lidyty, agaty, kwarce, ametysty i inne

Przecinanie agatowej buły- istotnie jest by cięcie było jak najbardziej równe.

Przecinanie agatowej buły – istotnie jest by cięcie było jak najbardziej równe

Wstępne szlifowanie jest najważniejsze.

Przecięte powierzchnie są matowe, porysowane i nierówne. Najbardziej wymagającym i najważniejszym momentem szlifowania jest właśnie szlifowanie wstępne. Ten proces wyrównuje głębokie rysy i niweluje pozostałości po procesie cięcia, ale powierzchnia nadal pozostaje matowa.

Polerowanie agatów i minerałów w trakcie warsztatów geologicznych

Polerowanie agatów nadaje im piękny połysk

Różnica między agatami wypolerowanymi a surowymi. Polerowanie agatów w trakcie warsztatów szlifowania minerałów

Różnica między agatami, które zostały oszlifowane i wypolerowane oraz tymi jedynie przeciętymi

Marcin Jaśkiewicz, geolog

Coś jeszcze?

Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji o geologii, skałach i minerałach, jak przygotować się do warsztatów, o Krainie Wygasłych Wulkanów lub ciekawostkach geologicznych, to znajdziesz wszystko w dziale Wiedza. W sklepie znajdziesz sprzęt i akcesoria dla pasjonatów geologii. Możesz odwiedzić mnie na kanale Youtube, gdzie pokazuję świat geologii. Jeżeli masz pytania, zajrzyj do najczęściej zadawanych pytań, możesz także napisać lub zadzwonić do mnie, pomogę i wyjaśnię.

Plan warsztatów

Całe warsztaty trwają 1 – 2 godz.

Spotykamy się w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie. Przed bramą główną, po drugiej stronie ulicy znajduje się duży parking dla samochodów osobowych i autokarów. Zbieramy się na wewnętrznym placu, tuż przed pracownią szlifierską.

Podczas szkolenia poznasz geologiczną historię regionu i szczegóły na temat skał i minerałów. Pokażę minerały, które można znaleźć w obszarze Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów (głównie agaty, kwarce, kalcyt, baryt, malachit, azuryt), czyli to co jest dostępne i gotowe do polerowania w surowej formie.

Poznasz zasady BHP, które są ekstremalnie ważne, kiedy rozpoczniemy warsztaty, szczególnie przy dużej liczbie osób przebywających w pracowni.

Dowiesz się jak skutecznie wyszlifować a następnie wypolerować minerały. To relatywnie prosty ale czasochłonny proces.

Dostarczam potrzebny sprzęt na warsztaty. Wszystkie narzędzia i materiały dostępne będą dla Ciebie i pozostałych uczestników w pracowni. Nie musisz mieć nic specjalnego ze sobą.

Proces przygotowania do warsztatów zaczynamy od wybrania okazów do przecięcia. Ze względu na konieczność posiadania dużego doświadczenia w obsłudze piły do przecinania skał, będę przecinał wybrane okazy dla każdego z uczestników. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze podczas przecinania (czasami struktura kamienia jest wewnętrznie naruszona i okaz może częściowo popękać) zazwyczaj udaje się uzyskać (niektórzy bywają w tym czasie zaskoczeni) dwie połówki do polerowania!

Teraz Ty przejmujesz swoje minerały i zabierasz się do pracy. Szlifowanie i polerowanie wymaga trochę siły i zaangażowania, ale nawet mniejsze dzieci (czasami z pomocą rodziców) dadzą sobie radę.

Terminy warsztatów szlifowania agatów i minerałów

Warsztaty szlifowania agatów i minerałów są kolejnym etapem lokalnych warsztatów poszukiwania agatów. Nie musisz specjalnie rezerwować miejsca na warsztaty szlifowania. Oznacza to, że w terminie, kiedy będziesz poszukiwać agatów, będziesz brał także udział w warsztatach szlifowania minerałów! Warsztaty  zawarte są w cenie wybranych lokalnych warsztatów poszukiwania agatów.

W ramach warsztatów otrzymujesz
 • opiekę geologa w trakcie warsztatów
 • przecięcie wybranych okazów agatów i minerałów
 • szkolenie jak skutecznie szlifować skały
 • dostęp do sprzętu szlifierskiego
 • możliwość własnoręcznego wyszlifowania i wypolerowania przeciętych okazów
Wypolerowane agaty i kubki dostępne w sklepie

Wulkaniczna pamiątka

W sklepie możesz kupić jedne z najbardziej rozpoznawalnych, charakterystycznych dla naszego regionu pięknie wypolerowane, przecięte agaty z Krainy Wygasłych Wulkanów.

Dla prawdziwych miłośników polskiej geologii mam także coś do kawki lub herbatki!

chcę zobaczyć!

Miejsce prowadzenia warsztatów

Lokalizacja warsztatu znajduje się w samym sercu Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów na Dolnym Śląsku. Na miejsce warsztatu dojeżdżamy własnym transportem. Całkowita długość trasy jest oczywiście uzależniona od miejsca z którego będziesz dojeżdżać na miejsce.

Nawiguj do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej

Sudecka Zagroda Edukacyjna

W Centrum Edukacji o Ziemi w Dobkowie znajduje się warsztat szlifierski, w którym ja będę przecinał surowe, lokalne buły agatowe lub minerały, a Wy będziecie własnoręcznie je szlifować i polerować. Po oszlifowaniu naszych okazów będziemy mogli także zwiedzać ekspozycję Sudeckiej Zagrody. Na miejscu jest duży parking osobowy i autokarowy, są dostępne toalety. W chłodnym sezonie warsztat jest ogrzewany.

Dowiedz się więcej

Galeria warsztatów