Kwarce dymne – piękne kryształy z duszą

Warsztaty Geologiczne i poszukiwania agatów

Warsztaty Geologiczne
Marcin Jaśkiewicz

Czym jest kwarc dymny i skąd ma taką nazwę?

Kwarc dymny, z jego charakterystycznym brunatnym zabarwieniem przypominającym dym, jest minerałem działającym na wyobraźnię… Ta odmiana kwarcu występuje w barwach od brunatnej, ciemnobrunatnej do brunatno czarnej, prezentując przezroczystość do półprzezroczystości. Jaśniejsze okazy znane są jako kwarc przydymiony. W handlu kwarc dymny jest czasem nazywany „topazem indyjskim”, co dodaje mu egzotycznego charakteru.

Występowanie i Znaczenie

Kwarc dymny jest znajdowany w utworach hydrotermalnych, pegmatytach, pustych przestrzeniach w obrębie melafirów, grejzenach, żyłach kruszcowych oraz osadach rzecznych. Jego poszukiwania warto rozpocząć od miejsc łatwo dostępnych aby nauczyć się odszukiwać go skutecznie i przyzwyczaić oczy do wyłapywania charakterystycznych cech tego minerału. Jeszcze łatwiejszym sposobem na odnalezienie kwarcu dymnego jest udział w warsztatach poszukiwania kwarców dymnych.

Kolekcjonerska Perełka

Jest cenionym i poszukiwanym kamieniem kolekcjonerskim. Kwarc dymny zachwyca swoją unikalnością i głębią barw. Podobnie jak agaty, często wykorzystywany jest jako element dekoracyjny i kolekcjonerski. Jest używany do wyrobu drobnej galanterii ozdobnej i użytkowej, przedmiotów pamiątkarskich, figurek oraz gemm. W jubilerstwie kwarc dymny zdobi pierścienie, sygnety, naszyjniki, brosze, wisiorki i bransolety. Najczęściej nadaje mu się szlif fasetkowy, takie jak brylantowy czy schodkowy, a rzadziej kaboszonowy lub kulisty.

Cechy fizyczne

Jego cechy fizyczne to m.in. biała rysa, barwa brunatna, szklisty połysk, tłusty przełam, niewyraźna łupliwość, muszlowy przełam i kruchy charakter. Ma twardość 7 w skali Mohsa i gęstość około 2,65 g/cm³. Tu możesz dowiedzieć się więcej na temat skali Mohsa i twardości skał. Rzadko, ale zdarza się, że wykazuje delikatny pleochroizm, zmieniając barwę w świetle dnia z brunatnej do czerwonobrunatnej.

Występowanie w Polsce

Kwarc dymny można znaleźć w wielu miejscach Polski, zwłaszcza na Dolnym Śląsku. Lokalizacje obejmują m.in. Skalną Bramę k. Szklarskiej Poręby, Michałowice, Karpacz, Lubiechowę, Różanę, Nowy Kościół, Kletno, Łomnicę, Wojanów, Strzegom, Jaroszów, Grabina, Żółkiewkę, Zimnik, Kostrzę, Borów k. Strzegomia, Czernicę, Paszowice k. Jawora czy Strzelin. Wiele miejsc gdzie można odnaleźć całkiem ładne okazy kwarcu dymnego znajduje się na terenie Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów.

Marcin Jaśkiewicz, geolog

Marcin Jaśkiewicz
Geolog z pasji i wykształcenia. Absolwent wydziału geologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2013 roku zajmuje się geologią i geoturystyką. Warsztaty prowadzi na terenie Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Edukuje i zaszczepia pasją do skał i minerałów. Prowadzi swój geologiczny kanał na Youtube. Posiada obszerną kolekcję minerałów. Miłośnik kotletów mielonych.

Poprzedni
Co robić podczas dłuższego pobytu w Krainie Wygasłych Wulkanów?
Następny
Jak przygotować się do warsztatów geologicznych w terenie?

Widzimy się na warsztatach?

Działamy? Sprawdź jak szybko zacząć poszukiwania agatów. Zobacz czy czegoś potrzebujesz. Daj znać jeżeli chcesz wiedzieć więcej.

Sprawdź inne ciekawostki związane z poszukiwaniem agatów i minerałów