Warsztaty Geologiczne Dla Wycieczek Szkolnych

Świetny sposób na kreatywną wycieczkę szkolną dla szkół podstawowych i średnich o ogromnym potencjale edukacyjnym! Dzień wyjazdowy do Krainy Wygasłych Wulkanów i ekscytująca przygoda w prawdziwym, nieczynnym kamieniołomie. Kilka godzin poszukiwania skarbów ziemi – agatów i minerałów ukrytych w skalnych zboczach góry.

Dla kogo?

Grupy dzieci z klas podstawowych i średnich na dowolnym poziomie doświadczenia. Grupa do 50 uczestników wraz z opiekunami.

zobacz więcej

Co robimy?

Szukamy agatów i minerałów w nieczynnym kamieniołomie następnie przecinamy, szlifujemy i polerujemy nasze znaleziska. Na koniec zwiedzanie Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej

zobacz więcej

Gdzie?

Rozpoczynamy w Kamieniołomie w Lubiechowej, następnie przenosimy się do warsztatu szlifierskiego w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej.

zobacz więcej

Dlaczego akurat tutaj?

Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów  czyli obszar Gór i Pogórza Kaczawskiego to fragment Sudetów znajdujących się na Dolnym  Śląsku. I właśnie ten obszar jest wyjątkowo bogaty geologicznie! Relikty dawnych wulkanów przyciągają coraz więcej małych i tych nieco starszych adeptów geologii. Kraina Wygasłych Wulkanów jest doskonale znana kolekcjonerom minerałów. W dawnych kamieniołomach, na starych  hałdach i w mniej oczywistych miejscach można znaleźć piękne okazy agatów, ametystów, kalcytów i wielu innych minerałów, które wzbogaciły już niejedną kolekcję pasjonatów geologii!

Pełne ruchu, kreatywne warsztaty idealne na wycieczkę szkolną

Organizując wycieczkę szkolną dla klasy wybierz aktywność, która znacząco podniesie wartość edukacyjną, zwiększy poziom zapamiętywanej wiedzy oraz na długi czas zapadnie w pamięci uczestników. Poszukiwania minerałów to edukacja przez zabawę dla dzieci, młodzieży a także dorosłych – szczególnie opiekunów grupy, którzy biorą udział w warsztatach za darmo.

Warsztaty poszukiwania i obróbki minerałów Jest odpowiednią aktywnością dla grupy dzieci od 4 klasy szkoły podstawowej oraz starszych. Zajęcia odbywają się w luźnej profesjonalnej atmosferze. Prowadzenie zajęć i poziom informacji dostosowany jest do wieku i doświadczenia uczestników.

Podczas zbierania minerałów każdy znajdzie coś dla siebie! W kamieniołomie znajduje się dużo stanowisk dzięki którym każdy, niezależnie od poziomu doświadczenia, odwagi oraz kondycji fizycznej będzie mógł znaleźć odpowiednie miejsce.

 • Grupa powinna liczyć od 20 do 50 uczestników i posiadać adekwatną liczbę opiekunów
 • w czasie  warsztatów przemieszczamy się własnym transportem, w przypadku grup dzieci zazwyczaj jest to autokar
 • cięcie, szlifowanie i polerowanie okazów w ramach warsztatów odbywa się w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie
 • warsztaty zazwyczaj rozpoczynamy o 10:00, możliwe jest dostosowanie godziny rozpoczęcia
 • uczestnicy powinni mieć wykupione ubezpieczenie grupowe NNW na czas warsztatów.
 • po warsztatach możliwe jest zwiedzanie Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej z przewodnikiem po preferencyjnej cenie dla grup zorganizowanych

Podczas warsztatów dzieci zawsze muszą pozostawać pod opieką rodziców lub dorosłych opiekunów. Grupa dzieci zawsze musi mieć adekwatną liczbę opiekunów. Mimo, że warsztaty nie mają ograniczenia wiekowego, to jednak dla bezpieczeństwa podopiecznych zalecane jest aby minimalny wiek dzieci był powyżej 6 lat, lub według uznania rodziców wiek dostosowany był do możliwości bezpiecznego uczestnictwa dziecka w warsztatach. Dzieci w wieku 7 lat już dobrze sobie radzą. Uczestnicy z dziećmi poniżej 4 roku życia znajdą w kamieniołomie dużo bezpiecznej przestrzeni dla najmłodszych.

Marcin Jaśkiewicz, geolog

Coś jeszcze?

Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji o geologii, skałach i minerałach, jak przygotować się do warsztatów, o Krainie Wygasłych Wulkanów lub ciekawostkach geologicznych, to znajdziesz wszystko w dziale Wiedza. W sklepie znajdziesz sprzęt i akcesoria dla pasjonatów geologii. Możesz odwiedzić mnie na kanale Youtube, gdzie pokazuję świat geologii. Jeżeli masz pytania, zajrzyj do najczęściej zadawanych pytań, możesz także napisać lub zadzwonić do mnie, pomogę i wyjaśnię.

Plan warsztatów

Całe warsztaty trwają 4 godz.
Poszukiwania minerałów trwają 1 – 1.5 godz.

Spotykamy się w nieczynnym kamieniołomie „Łomy” w Lubiechowej. Można też wjechać samochodem do środka. Przed ścianą kamieniołomu znajduje się płaska polana. Miejsce jest bardzo przyjemne i można tu spędzić miło czas. Warsztaty zaczynamy o ustalonej godzinie. Zazwyczaj startujemy o 10:00.

Podczas wstępu poznasz miejsce, jego geologiczną historię i szczegóły na temat skał i minerałów. Pokażę minerały, które można znaleźć w kamieniołomie (głównie agaty, kwarce, kalcyt, baryt, malachit, azuryt), czyli to czego będziemy szukać i jak rozpoznać interesujące okazy w surowej formie.

Poznasz zasady BHP, które są ekstremalnie ważne kiedy chwycisz młotek i wyruszysz na poszukiwania.

Dostarczam potrzebny sprzęt na warsztaty. Krótką chwilę zajmie mi rozdanie młotków i gogli ochronnych dla wszystkich uczestników. Jeżeli masz swój sprzęt (możesz kupić wcześniej w sklepie), to możesz od razu udać się na wybrane stanowisko i zacząć poszukiwania!

Zaczynamy poszukiwania agatów i minerałów na ścianie kamieniołomu. W tym czasie można się się przemieszczać w różne miejsca w kamieniołomie. Pomagam w identyfikacji i ocenie znalezisk.

Kończymy poszukiwania, oddajemy sprzęt. Chwilę spędzamy na podsumowaniu poszukiwań i ostatecznym sortowaniu znalezisk. Teraz udajemy się do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie, gdzie będziemy przecinać i szlifować nasze minerały.

W Sudeckiej Zagrodzie czekamy aż wszyscy przyjadą na miejsce. Robimy krótką przerwę (ok 15 min) i przechodzimy do wstępnego szkolenia szlifowania skał i minerałów. Podczas szkolenia poznasz zasady BHP obowiązujące w pracowni, dowiesz się jak skutecznie wyszlifować a następnie wypolerować minerały.

Proces przygotowania znalezisk zaczynamy od wybrania prawdopodobnie najlepszych okazów do przecięcia. Ze względu na konieczność posiadania dużego doświadczenia w obsłudze piły do przecinania skał, będę przecinał wybrane okazy dla każdego z uczestników. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze podczas przecinania (czasami struktura kamienia jest wewnętrznie spękana i okaz może się po prostu rozpaść) zazwyczaj udaje się uzyskać (niektórzy bywają w tym czasie zaskoczeni) dwie połówki do polerowania!

Teraz Ty przejmujesz swoje minerały i zabierasz się do pracy. Szlifowanie i polerowanie wymaga trochę siły i zaangażowania, ale nawet mniejsze dzieci (czasami z pomocą rodziców) dadzą sobie radę.

Terminy warsztatów dla wycieczek szkolnych

Terminy ustalane są indywidualnie z organizatorem wycieczki. Są uzależnione od szkolnego harmonogramu, możliwości wyjazdowych klas, pogody i dostępności terminów w moim kalendarzu warsztatów. Warsztaty poszukiwania agatów i minerałów dla wycieczek szkolnych organizowane są zazwyczaj w trakcie tygodnia.

Największe zainteresowanie jest w czerwcu, kiedy kończy się rok szkolny, oraz w cieplejszych okresach roku szkolnego. Popularny jest także wczesny okres jesienny. Bardzo często prowadzę wycieczki szkolne w ramach jednodniowych zajęć wyjazdowych realizowanych przez szkoły z regionu. Zdarzają się także wycieczki z dalszych miast i miejscowości, które realizują warsztaty w ramach zielonych szkół. Jeżeli pogoda nie pozwala na realizację zajęć w kamieniołomie, możliwe jest także zorganizowanie grupowych warsztatów szlifowania agatów i minerałów.

Cennik warsztatów

Koszty transportu oraz ubezpieczenia grupy pokrywa organizator wycieczki i nie są wliczone w cenę warsztatów.

W ramach warsztatów otrzymujesz
 • opiekę geologa w trakcie warsztatów
 • szkolenie i pomoc w identyfikacji znalezisk
 • przecięcie najlepszych znalezionych okazów agatów i minerałów
 • szkolenie jak skutecznie szlifować skały
 • dostęp do sprzętu szlifierskiego
 • możliwość własnoręcznego wyszlifowania i wypolerowania przeciętych okazów
 • bezpłatne uczestnictwo opiekunów w warsztatach geologicznych
 • zniżkę dla każdego uczestnika na zwiedzanie Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej z przewodnikiem 30 zł /osobę (cena tylko w pakiecie z warsztatami)
60 zł

za osobę,
grupa 20 – 35 osób

50 zł

za osobę,
grupa powyżej 35 osób

30 zł

za osobę,
grupa powyżej 20 osób,
bez cięcia i szlifowania znalezionych minerałów.

Dobre miejsce na posiłek dla grupy

Aktywność fizyczna i ogrom emocji w trakcie warsztatów wzmaga apetyt. Niedaleko, 5 min spacerem od Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej znajduje się Restauracja Villa Greta. Kultowe miejsce w Dobkowie, gdzie można zjeść smaczny posiłek slow food. Dobrze zaplanowana wizyta może pomóc w skróceniu czasu oczekiwania. Zarezerwuj wcześniej miejsce dla grupy. Z całego serca polecam! Sam jadam w tym miejscu po warsztatach.

Oferta dla grup zorganizowanych

Miejsce prowadzenia warsztatów

Miejsca warsztatów geologicznych znajdują się w samym sercu Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów na Dolnym Śląsku. Kamieniołom „Łomy” w Lubiechowej oddalony jest od Sudeckiej Zagrody edukacyjnej o 12km. W czasie warsztatów przemieszczamy się własnymi samochodami. Łącznie trasa wynosi ok 25 km. Całkowita długość trasy jest oczywiście uzależniona od miejsca z którego będziesz dojeżdżać na miejsce warsztatów.

Nawiguj do kamieniołomu
Nawiguj do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej

Nieczynny kamieniołom „Łomy” w Lubiechowej

To dawny, nieczynny kamieniołom trachybazaltów o długości 150 m i wysokości zbocza do 30 m. Znaleźć można głównie agaty wstęgowe, od małych jajek, przez wielkości od 2 cm aż po 30 cm okazy jakości muzealnej. Występują tu także ametysty oraz kwarc mleczny. Dojazd jest oznakowany. Najłatwiej dojechać przy pomocy nawigacji.

Dowiedz się więcej

Sudecka Zagroda Edukacyjna

W Centrum Edukacji o Ziemi w Dobkowie znajduje się warsztat szlifierski, w którym własnoręcznie  będziecie szlifować i polerować swoje surowe kamienie i minerały. Na miejscu jest duży parking osobowy i autokarowy, są dostępne toalety. W chłodnym sezonie warsztat jest ogrzewany.

Dowiedz się więcej

Sprawdź wolny termin na
Warsztaty Geologiczne Dla Wycieczek Szkolnych

Można zaznaczyć kilka opcji

Galeria warsztatów