Warsztaty geologiczne w terenie odbywają się przez cały rok, zazwyczaj bez względu na pogodę, pomijając oczywiście jej głębokie załamania, wtedy dla własnego komfortu i bezpieczeństwa decyzją grupy możemy zmienić czas lub termin warsztatów.
Najczęściej zadawane pytania o warsztaty geologiczne
Koszt warsztatów geologicznych i szlifowania minerałów uzależniony jest od wybranej formy warsztatów, liczby uczestników i ewentualnych dodatków, które będziecie chcieli mieć w trakcie warsztatów. Wszystkie aktualne cenniki znajdziesz na stronie każdego z warsztatów.
Cena warsztatów geologicznych nie zawiera kosztów transportu ani ubezpieczenia. Ubezpieczenie zazwyczaj jest kosztem wliczonym w cenę wycieczki lub wyjazdu grupowego podobnie jak koszty transportu. Uczestnikom indywidualnych warsztatów także zalecam wykupienie ubezpieczenia na cały wyjazd dla własnego spokoju, podczas wycieczek i warsztatów. Koszty transportu w przypadku wycieczek grupowych także zazwyczaj wliczone są już w cenę wycieczki. Uczestnicy indywidualni dojeżdżają na miejsce spotkania własnym samochodem.
Zazwyczaj tak. Zapewniam gogle ochronne dla wszystkich uczestników warsztatów. Jeżeli chcesz mieć własny sprzęt ochronny to znajdziesz go w sklepie. Wszystko zależy od zachowania uczestników, przestrzegania zaleceń prowadzącego w trakcie warsztatów geologicznych i szlifowania minerałów. Warsztaty geologiczne w terenie są prowadzone są w starych kamieniołomach. Należy używać akcesoriów ochronnych, nie być pod wpływem alkoholu ani narkotyków, zachowywać się tak aby nie stwarzać żadnych zagrożeń dla siebie i innych uczestników (nie należy wychodzić na skarpę ponad innymi uczestnikami, nie wolno rzucać kamieniami ani innymi przedmiotami, należy zawsze uważać na swoje otoczenie i przygotować się odpowiednio do warsztatów). Zachowując ogólne zasady bezpieczeństwa pracy w terenie pozwala na maksymalne unikanie niepotrzebnych wypadków. Należy zwrócić szczególną uwagę na młodsze dzieci, które nie zawsze postępują zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Odpowiedzialność za własne dzieci spoczywa w rękach ich rodziców lub opiekunów. Dbajmy nawzajem o bezpieczeństwo własne i innych w trakcie warsztatów.
Tak. Zachowując ogólne zasady bezpieczeństwa, podobnie jak podczas warsztatów geologicznych w terenie, można uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń. Ze względu na wymagane doświadczenie i duże niebezpieczeństwo podczas przecinania kamieni, jedynie prowadzący warsztaty może wykonywać tę czynność. Uczestnicy warsztatów samodzielnie nie mogą używać wysokoobrotowej piły diamentowej, która bez odpowiedniego doświadczenia i przeszkolenia może być zagrożeniem dla użytkownika. Proszę o bezwzględne zachowanie zasad bezpieczeństwa w trakcie przecinania kamieni.
Samo szlifowanie skał i minerałów jest procesem uważanym za bezpieczny. Tarcza szlifierki obraca się z relatywnie niską prędkością. Zachowując rozsądek, ogólne zasady bezpieczeństwa i poświęcając uwagę wykonywanej czynności (szczególnie podczas warsztatów grupowych) można uniknąć niepotrzebnych skaleczeń. Każdy z uczestników biorący udział w szlifowaniu swoich minerałów będzie wcześniej przeszkolony z używania szlifierek.
Szlifowanie i polerowanie kamieni to bardzo satysfakcjonujący proces, szczególnie wtedy kiedy wydobywamy z naszego kamienia jego ukryte piękno!
Dziękuję za zainteresowanie! Zapisy na warsztaty odbywają się zazwyczaj telefonicznie lub mailowo. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie warsztatów. Wybierz interesujące Cię warsztaty, sprawdź plan, wybierz termin, skontaktuj się ze mną telefonicznie lub mailowo i resztę ustalimy wspólnie. No i widzimy się na miejscu w Krainie Wygasłych Wulkanów!
Warsztaty są przeznaczone dla osób w każdym wieku, które interesują się geologią i mineralogią. Nie są wymagane żadne specjalne umiejętności czy przygotowanie.
Do udziału w warsztatach terenowych wygodny strój i obuwie, a także nakrycie głowy i krem z filtrem przeciwsłonecznym (jeżeli termin warsztatów przypada na gorące okresy w roku). Podstawą wygody podczas warsztatów jest dobranie odpowiedniego stroju do pogody. Planując wyjazd sprawdź wcześniej prognozę. W przypadku warsztatów poszukiwania agatów należy również zabrać ze sobą wiadro lub pojemnik na znaleziska. Zapewniam młotki oraz gogle ochronne dla uczestników warsztatów. Jeżeli potrzebujesz dodatkowego sprzętu tylko dla siebie znajdziesz go w sklepie.
Oczywiście! Nigdy nie ma pewności, że za chwilę nie wykopiemy czegoś nadzwyczajnego! Na warsztatach można znaleźć okazy muzealne, ale nie jest to regułą. Najczęściej można znaleźć agaty o średniej do dobrej jakości ale niekoniecznie takie, które mogłyby znaleźć się od razu w muzeum. Należy pamiętać, że każdy znaleziony okaz jest Twój i właśnie dla Ciebie jest w jakości kolekcjonerskiej! Poszukiwanie agatów, jest w dużej mierze uzależnione od wysiłku jaki poświęcimy w ich znalezienie. Potrzeba trochę czasu, energii i odrobiny szczęścia aby wyciągnąć piękne okazy! Rozwijaj pasję, ucz się, wychodź z domu, spędzaj czas na świeżym powietrzu, szukaj, odkrywaj i ciesz się swoimi znaleziskami. To piękna pasja!
Tak, na warsztatach można znaleźć również inne minerały, takie jak ametysty, kalcyty, kwarc, czy kryształy górskie. Przy odrobinie szczęścia mogą to być naprawdę okazałe sztuki!
Jeśli znajdziemy ciekawy okaz, warto go dokładnie obejrzeć, sprawdzić i opisać. W trakcie warsztatów pomagam w ocenie i identyfikacji znaleziska. Jeżeli jest to buła agatowa lub inny zamknięty w bryle okaz, jego prawdziwe piękno można wydobyć podczas warsztatów szlifowania agatów i minerałów. Po przecięciu z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć co zostało znalezione. Pamiętaj także o tym, że przecięcie kamienia na pół w rezultacie daje Ci dwa okazy!
Masz inne pytania?
Znajdziesz tu zebrane i podsumowane wszystkie pytania jakie najczęściej się pojawiają przed lub podczas warsztatów. Daj znać jeżeli potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedzi na Twoje pytania.