Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów
Góry i Pogórze Kaczawskie, znane od wielu lat w świecie jako Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów, to region, aspirujący do Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Obszar słynie z unikalnej geologii, bogactwa dzikiej przyrody i zabytków historycznych na każdym kroku! Jest to miejsce, gdzie każda skała opowiada swoją niezwykłą historię. Jeśli cenisz święty spokój i niesztampowe atrakcje, to miejsce jest dla Ciebie.
Geologia i bogactwo mineralne
Góry Kaczawskie to prawdziwy raj dla poszukiwaczy minerałów. Region ten obfituje w takie skarby jak agaty (zobacz czym są agaty), ametysty, prazjolit, septarie i wiele innych. Znajdziesz tu też spektakularne formacje geologiczne, będące świadkami dawnej aktywności wulkanicznej. To prawdziwy poligon doświadczalny dla początkujących adeptów geologii. Bogactwo skał i minerałów na tym terenie nie ma sobie równych w całej Polsce.
Przyroda Ożywiona Gór i Pogórza Kaczawskiego: Bogactwo Bioróżnorodności
Góry i Pogórze Kaczawskie to nie tylko skarbnica geologiczna, ale również obszar o wyjątkowej przyrodzie ożywionej. Ten region Sudetów zachwyca różnorodnością gatunków roślin i zwierząt, tworząc wyjątkowe środowisko dla miłośników natury.
Bogactwo flory i fauny
- Rośliny: Teren ten jest domem dla ponad 70 gatunków roślin chronionych lub zagrożonych wyginięciem. Wśród nich znajdują się rzadkie gatunki storczyków, turzyca pchla (wyjątkowo rzadka roślina), czy cyklamen purpurowy, występujący jedynie w rezerwacie na Miłku.
- Zróżnicowanie Drzewostanu: Góry Kaczawskie charakteryzują się dużym procentem lasów o składzie zbliżonym do pierwotnego, z przewagą gatunków liściastych, takich jak buki, brzozy, klony, dęby czy lipy drobnolistne.
Fauna regionu
W Górach Kaczawskich i na Pogórzu spotkać można wiele gatunków zwierząt typowych dla Sudetów. Są tu m.in. sarny, dziki, lisy, a także “egzotyczne” muflony, które szczególnie zimą tworzą imponujące stada. Na tym terenie występują również miejsca, gdzie występuje w dużych ilościach chroniona salamandra plamista. Znane są również wystąpienia traszki górskiej. Jest to z pewnością raj dla miłośników ptaków, szczególnie drapieżników.
Obszary chronione
- Rezerwaty Przyrody: Na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego znajduje się 9 rezerwatów przyrody, w tym „Góra Miłek” i „Buczyna storczykowa na Białych Skałach”, chroniące cenną roślinność kserotermiczną i storczyki leśne.
- Park Krajobrazowy „Chełmy”: Utworzony w 1992 roku na obszarze blisko 16 000 ha, jest miejscem o wyjątkowej wartości przyrodniczej i krajobrazowej.
Atrakcyjne miejsca turystyczne
- Sudecka Zagroda Edukacyjna: wyjątkowe centrum edukacyjne, które jest bramą do wiedzy na temat Gór i Pogórza Kaczawskiego.
- Ostrzyca (501 m n.p.m.) jest szczytem powulkanicznym, oferującym spektakularne widoki na Góry i Pogórze Kaczawskie.
- Małe Organy Myśliborskie, bazaltowe słupy ukryte w pięknym lesie, przypominające kształtem organy.
- Organy Wielisławskie, imponujące formacje skalne nad brzegiem Kaczawy, doskonałe miejsce na rodzinny piknik.
- Kościół p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie to jedna z najlepiej zachowanych budowli romańskich na Śląsku.
- Kościół Pokoju w Jaworze, drewniany kościół protestancki wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- Zamek Grodziec, warownia usytuowana na szczycie wulkanicznego neku.
- Zamek Bolków to średniowieczna twierdza zbudowana na skałach powulkanicznych, które wylewały się na dnie oceanu prawie 500 mln lat temu!
- Zamek Świny, zamek który był w posiadaniu rodu Świnków, od których to wzięło się powiedzenie “pijany jak Świnia” czyli upojony alkoholem ale ciągle trzeźwo myślący.
- Park Krajobrazowy „Chełmy” oferujący malownicze krajobrazy i ścieżki edukacyjne.
- Oficjalny Kalendarz Wydarzeń i Warsztatów w okolicy oraz Paszport Odkrywcy Krainy Wygasłych Wulkanów.
Jednak najlepszym miejscem na poznanie większości atrakcyjnych miejsc, które warto odwiedzić, jest legendarny już przewodnik po atrakcjach regionu.
Ciekawostki historyczne
- Początki osadnictwa: pierwsze ślady pobytu człowieka w rejonie Gór Kaczawskich datowane są na młodszy okres starszej epoki kamiennej
- złoto i srebro: region słynął z górnictwa złota i srebra już od średniowiecza, z największym rozkwitem w okolicach Złotoryi. Były tu również kopalnie innych kruszców, takich jak ołów, cynk, miedź czy arsen
- wojny i bitwy: Góry Kaczawskie były świadkami wielu historycznych wydarzeń, w tym bitwy nad Kaczawą w czasie wojen napoleońskich
Klimatyczne noclegi i restauracje
Góry i Pogórze Kaczawskie to coraz bardziej popularny kierunek turystyczny, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Porywająca przyroda i oferta spędzania wolnego czasu przyciąga osoby, które cenią święty spokój i wypoczynek najwyższej jakości.
Region słynie z przytulnych miejsc noclegowych z rodzinnym klimatem. Na liście moich ulubionych są:
- Villa Greta w Dobkowie
- Gościniec Pod Gruszą w Starej Kraśnicy
- Młyn Wielisław w Sędziszowej
- Chata Morgana w Jastrowcu
- ApiKraina w Podgórkach
- Winnica Agat w Sokołowcu
- MonteCuma w Grodźcu
- Pod Chmielarzem w Wojcieszowie
Czym byłby wypoczynek bez jedzenia?!
Lista restauracji nie jest zbyt obszerna, ale to same konkrety. Są restauracje w których zjecie szybko i smacznie, są takie z których nie chce się wyjeżdżać a jedzenie jest obłędne. Wszystkie mają swój klimat charakterystyczny dla regionu. Każdy znajdzie coś dla siebie. Najlepiej zjecie tutaj:
- Restauracja Villa Greta
- Restauracja Młyn Wielisław
- Izba Rybacka
- Gulusiowa Izba
- Zajazd u Jana
- Pałac Lubiechowa
- Karczma Górnicza
- Restauracja Ratuszowa w Jaworze
Paszport Odkrywcy Krainy Wygasłych Wulkanów
To najlepszy program na początek odkrywania Geoparku dla rodzin z dziećmi. Zaprowadzi każdego uczestnika do najciekawszych miejsc historycznych, geologicznych i widokowych. Nie ominiesz także dobrych warsztatów kreatywnych. Są nagrody dla najlepszych, wytrwałych poszukiwaczy. A co najlepsze jest to program bezterminowy i darmowy! Nie musisz wszystkiego robić za jednym zamachem.
Na terenie Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów działa prężnie wielu rękodzielników, artystów, przyrodników, entuzjastów geologii i specjalistów różnych profesji, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją organizując aktywności dla gości odwiedzających region Gór i Pogórza Kaczawskiego oraz sąsiednich terenów.
Szczegółowy i zawsze aktualny plan atrakcji znajdziesz na oficjalnej stronie Geoparku w zakładce kalendarz wydarzeń. Znajdziesz tam również moje warsztaty geologiczne, które organizuję w nieczynnym kamieniołomie melafirów w Lubiechowej, na których poszukujemy różnych minerałów, w tym agatów i ametystów, które następnie tniemy, szlifujemy i polerujemy. Obrobione okazy kamieni, uczestnicy zabierają na pamiątkę. Te warsztaty także zaliczają się do Paszportu Odkrywcy.
W mojej kolekcji dydaktycznej, której używam na Warsztatach Wyjazdowych dla Szkół (wyjazdowych dla mnie, w ramach tych warsztatów odwiedzam szkołę, w której prowadzę warsztaty geologiczne), posiadam wiele okazów skał i minerałów, które pozyskałem w Górach i na Pogórzu Kaczawskim.