Góry i Pogórze Kaczawskie

Warsztaty Geologiczne i poszukiwania agatów

Warsztaty Geologiczne
Marcin Jaśkiewicz

Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów

Góry i Pogórze Kaczawskie, znane od wielu lat w świecie jako Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów, to  region, aspirujący do Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Obszar słynie z unikalnej geologii, bogactwa dzikiej przyrody i zabytków historycznych na każdym kroku! Jest to miejsce, gdzie każda skała opowiada swoją niezwykłą historię. Jeśli cenisz święty spokój i niesztampowe atrakcje, to miejsce jest dla Ciebie.

Geologia i bogactwo mineralne

Góry Kaczawskie to prawdziwy raj dla poszukiwaczy minerałów. Region ten obfituje w takie skarby jak agaty (zobacz czym są agaty), ametysty, prazjolit, septarie i wiele innych. Znajdziesz tu też spektakularne formacje geologiczne, będące świadkami dawnej aktywności wulkanicznej. To prawdziwy poligon doświadczalny dla początkujących adeptów geologii. Bogactwo skał i minerałów na tym terenie nie ma sobie równych w całej Polsce.

Przyroda Ożywiona Gór i Pogórza Kaczawskiego: Bogactwo Bioróżnorodności

Góry i Pogórze Kaczawskie to nie tylko skarbnica geologiczna, ale również obszar o wyjątkowej przyrodzie ożywionej. Ten region Sudetów zachwyca różnorodnością gatunków roślin i zwierząt, tworząc wyjątkowe środowisko dla miłośników natury.

Bogactwo flory i fauny

  • Rośliny: Teren ten jest domem dla ponad 70 gatunków roślin chronionych lub zagrożonych wyginięciem. Wśród nich znajdują się rzadkie gatunki storczyków, turzyca pchla (wyjątkowo rzadka roślina), czy cyklamen purpurowy, występujący jedynie w rezerwacie na Miłku.
  • Zróżnicowanie Drzewostanu: Góry Kaczawskie charakteryzują się dużym procentem lasów o składzie zbliżonym do pierwotnego, z przewagą gatunków liściastych, takich jak buki, brzozy, klony, dęby czy lipy drobnolistne.

Fauna regionu

W Górach Kaczawskich i na Pogórzu spotkać można wiele gatunków zwierząt typowych dla Sudetów. Są tu m.in. sarny, dziki, lisy, a także “egzotyczne”  muflony, które szczególnie zimą tworzą imponujące stada. Na tym terenie występują również miejsca, gdzie występuje w dużych ilościach chroniona salamandra plamista. Znane są również wystąpienia traszki górskiej. Jest to z pewnością raj dla miłośników ptaków, szczególnie drapieżników.

Obszary chronione

  • Rezerwaty Przyrody: Na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego znajduje się 9 rezerwatów przyrody, w tym „Góra Miłek” i „Buczyna storczykowa na Białych Skałach”, chroniące cenną roślinność kserotermiczną i storczyki leśne.
  • Park Krajobrazowy „Chełmy”: Utworzony w 1992 roku na obszarze blisko 16 000 ha, jest miejscem o wyjątkowej wartości przyrodniczej i krajobrazowej.

Atrakcyjne miejsca turystyczne

Jednak najlepszym miejscem na poznanie większości atrakcyjnych miejsc, które warto odwiedzić, jest legendarny już przewodnik po atrakcjach regionu.

Ciekawostki historyczne

  • Początki osadnictwa: pierwsze ślady pobytu człowieka w rejonie Gór Kaczawskich datowane są na młodszy okres starszej epoki kamiennej
  • złoto i srebro: region słynął z górnictwa złota i srebra już od średniowiecza, z największym rozkwitem w okolicach Złotoryi. Były tu również kopalnie innych kruszców, takich jak ołów, cynk, miedź czy arsen
  • wojny i bitwy: Góry Kaczawskie były świadkami wielu historycznych wydarzeń, w tym bitwy nad Kaczawą w czasie wojen napoleońskich

Klimatyczne noclegi i restauracje

Góry i Pogórze Kaczawskie to coraz bardziej popularny kierunek turystyczny, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Porywająca przyroda i oferta spędzania wolnego czasu przyciąga osoby, które cenią święty spokój i wypoczynek najwyższej jakości.
Region słynie z przytulnych miejsc noclegowych z rodzinnym klimatem. Na liście moich ulubionych są:

Czym byłby wypoczynek bez jedzenia?!

Lista restauracji nie jest zbyt obszerna, ale to same konkrety. Są restauracje w których zjecie szybko i smacznie, są takie z których nie chce się wyjeżdżać a jedzenie jest obłędne. Wszystkie mają swój klimat charakterystyczny dla regionu. Każdy znajdzie coś dla siebie. Najlepiej zjecie tutaj:

Paszport Odkrywcy Krainy Wygasłych Wulkanów

To najlepszy program na początek odkrywania Geoparku dla rodzin z dziećmi. Zaprowadzi każdego uczestnika do najciekawszych miejsc historycznych, geologicznych i widokowych. Nie ominiesz także dobrych warsztatów kreatywnych. Są nagrody dla najlepszych, wytrwałych poszukiwaczy. A co najlepsze jest to program bezterminowy i darmowy! Nie musisz wszystkiego robić za jednym zamachem.

Na terenie Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów działa prężnie wielu rękodzielników, artystów, przyrodników, entuzjastów geologii i specjalistów różnych profesji, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją organizując aktywności dla gości odwiedzających region Gór i Pogórza Kaczawskiego oraz sąsiednich terenów.

Szczegółowy i zawsze aktualny plan atrakcji znajdziesz na oficjalnej stronie Geoparku w zakładce kalendarz wydarzeń. Znajdziesz tam również moje warsztaty geologiczne, które organizuję w nieczynnym kamieniołomie melafirów w Lubiechowej, na których poszukujemy różnych minerałów, w tym agatów i ametystów, które następnie tniemy, szlifujemy i polerujemy. Obrobione okazy kamieni, uczestnicy zabierają na pamiątkę. Te warsztaty także zaliczają się do Paszportu Odkrywcy.

W mojej kolekcji dydaktycznej, której używam na Warsztatach Wyjazdowych dla Szkół (wyjazdowych dla mnie, w ramach tych warsztatów odwiedzam szkołę, w której prowadzę warsztaty geologiczne), posiadam wiele okazów skał i minerałów, które pozyskałem w Górach i na Pogórzu Kaczawskim.

Marcin Jaśkiewicz, geolog

Marcin Jaśkiewicz
Geolog z pasji i wykształcenia. Absolwent wydziału geologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2013 roku zajmuje się geologią i geoturystyką. Warsztaty prowadzi na terenie Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Edukuje i zaszczepia pasją do skał i minerałów. Prowadzi swój geologiczny kanał na Youtube. Posiada obszerną kolekcję minerałów. Miłośnik kotletów mielonych.

Poprzedni
Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie
Następny
Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów

Widzimy się na warsztatach?

Działamy? Sprawdź jak szybko zacząć poszukiwania agatów. Zobacz czy czegoś potrzebujesz. Daj znać jeżeli chcesz wiedzieć więcej.

Sprawdź inne ciekawostki związane z poszukiwaniem agatów i minerałów