Jak szlifować agaty? Podstawy sztuki szlifowania kamieni

Szlifowanie agatów i minerałów w trackie warsztatów geologicznych
Warsztaty Geologiczne i poszukiwania agatów

Warsztaty Geologiczne
Marcin Jaśkiewicz

Zaczynamy od przecięcia agatu

Poszukiwanie agatów to dopiero początek. Daje dużo przyjemności, szczególnie po znalezieniu fajnych, dobrze rokujących okazów. Kiedy już znajdziesz agaty, następnym krokiem będzie ich przecięcie. Żeby ułatwić i skrócić  proces szlifowania należy najpierw możliwie jak najstaranniej i równo przeciąć agat. Im gładsza będzie powierzchnia kamienia po przecięciu tym szybciej i łatwiej osiągniemy zadowalającą jakość szlifu. Tniemy zawsze na pile przystosowanej do cięcia skał, w obecności dużej ilości wody. Zapewnia chłodzenie i zmniejsza pylenie podczas cięcia. Jest to bardzo głośny proces więc zawsze podczas cięcia warto zadbać o swoje uszy i stosować akcesoria ochronne – zatyczki do uszu lub specjalne wyciszające słuchawki ochronne. Ważne jest też, to aby wiedzieć co przecinamy, sprawdź czym są agaty.

Szlifowanie wstępne

Do szlifowania agatów używa się zwykle poziomych szlifierek o dość wolnych obrotach ale dużej mocy, pozwalającej na nie zatrzymywanie się dysku podczas mocnego dociskania kamienia do tarczy. Sam dysk jest wykonany ze stali. I sam w sobie nie szlifuje agatów. Dopiero nałożone na niego ścierniwo w postaci pasty z węgliku krzemu sprawia, że powierzchnia agatu robi się coraz gładsza. Węglik krzemu o różnych gradacjach można zakupić w sklepach kamieniarskich. miesza się go z wodą i tworzy gęstą pastę, którą nakłada się na dysk. To jest opcja dla bardzo zaawansowanych, można to nieco uprościć.

Kiedyś każdy amator agatów zaczynał od grubej szklanej tafli (szyby), na którą nakładał pastę z węgliku krzemu i ręcznie wykonywał kołowe ruchy kamieniem, żeby go wyszlifować.

Należy zmieniać pastę na drobniejszą co jakiś czas, uprzednio dokładnie myjąc kamień oraz szkło z poprzedniej pasty.

Dbanie o czystość kamienia podczas szlifowania jest kluczowe żeby osiągnąć dobre efekty. Najmniejsza drobinka piasku i proszku z poprzedniego szlifowania może zepsuć finalny efekt, jeśli nie zostanie w porę zauważona i usunięta.

Na rynku dostępne są równie diamentowe rzepy kamieniarskie, które są bardzo dobrą alternatywą dla węgliku krzemu ale przy założeniu, że mamy odpowiednią maszynę, na którą instalujemy rzepy.

Zwykła wkrętarka nie jest wygodnym rozwiązaniem na dłuższą metę i istnieje spore ryzyko, że ją uszkodzimy. Na rzepy podczas pracy musi być dostarczana woda. Ogromna większość domowych elektronarzędzi nie lubi wody.

Kolejną sprawą jest kwestia obrotów. Najczęściej proste wkrętarki czy wiertarki z odpowiednia nakładką do instalacji rzepów, obracają się o zbyt szybko i przypalają kamień, natomiast przy niskich obrotach mają zbyt małą moc i dociskając kamień zatrzymujemy je.

Polerowanie agatów

Po szlifowaniu należy wypolerować agat.
Najlepiej nadaje się do tego biały tlenek ceru (CeO2), który aplikuje się w małych ilościach na filc lub wykładzinę. W domowych warunkach poleruje się trąc kamieniem o filc pokryty tlenkiem a w bardziej profesjonalnym wydaniu dysk z naklejonym filcem się obraca i przyciska się do niego kamień.

Ja zwykle używam do pierwszego (wstępnego)  szlifowania stalowego dysku i węgliku krzemu (320), później diamentowego rzepu (1500) i poler na filcu pokrytym tlenkiem ceru (CeO2). Przy okazji, dowiedz się więcej na temat twardości skał i minerałów. Pomoże Ci to zrozumieć dlaczego używa się akurat takich rodzajów materiałów polerskich.

Na praktycznie wszystkich lokalnych warsztatach geologicznych poszukiwania agatów ostatnim etapem jest właśnie przecinanie, szlifowanie oraz polerowanie znalezisk. W trakcie warsztatów pomagam w identyfikacji znalezisk, podpowiadam gdzie i jak najlepiej szukać agatów oraz przecinam wybrane znaleziska dla uczestników warsztatów. Następnie każdy po krótkim szkoleniu szlifuje i poleruje samodzielnie swoje znaleziska.

Rodzinne Otwarte Warsztaty Poszukiwania Agatów

Warsztaty Grupowe i Firmowe Dla Dorosłych

Warsztaty Geologiczne Dla Wycieczek Szkolnych

Szlifowanie agatów i minerałów w trackie warsztatów geologicznych

Warsztaty Szlifowania Agatów i Minerałów

Marcin Jaśkiewicz, geolog

Marcin Jaśkiewicz
Geolog z pasji i wykształcenia. Absolwent wydziału geologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2013 roku zajmuje się geologią i geoturystyką. Warsztaty prowadzi na terenie Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Edukuje i zaszczepia pasją do skał i minerałów. Prowadzi swój geologiczny kanał na Youtube. Posiada obszerną kolekcję minerałów. Miłośnik kotletów mielonych.

Poprzedni
Czym są agaty? Podstawy dla każdego
Następny
Jak szukać agatów? Poznaj sposoby na znalezienie agatów

Widzimy się na warsztatach?

Działamy? Sprawdź jak szybko zacząć poszukiwania agatów. Zobacz czy czegoś potrzebujesz. Daj znać jeżeli chcesz wiedzieć więcej.

Sprawdź inne ciekawostki związane z poszukiwaniem agatów i minerałów