Jak przygotować się do warsztatów geologicznych w terenie?

Warsztaty Geologiczne i poszukiwania agatów

Warsztaty Geologiczne
Marcin Jaśkiewicz

Przygotuj się na geologiczną przygodę

Udział w warsztatach geologicznych to świetna zabawa i niezapomniane doświadczenie nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych, a siła i doświadczenie dorosłych uczestników często okazują się nieocenione. Oto kilka wskazówek, jak się przygotować, aby ten dzień był jak najbardziej przyjemny i owocny dla Ciebie i Twojej ekipy.

Poszukiwania agatów w praktycznie każdym przypadku to kilkugodzinny pobyt w terenie. W zależności od sezonu, temperatury i stanu pogody w danym dniu, warunki poszukiwań mogą być różne – od pięknego słońca (i straszliwego upału) po chłodne, wilgotne i deszczowe dni. Jak mówi stare przysłowie – „nie ma złej pogody, jest tylko niewłaściwie dobrany ubiór” i tego się trzymajmy!

Warsztaty zazwyczaj prowadzone są w Kamieniołomie w Lubiechowej. Na miejscu jest duża zadaszona wiata, można wjechać na teren kamieniołomu samochodem co zapewnia bliskość do własnego wyposażenia w razie konieczności, co jest dużym udogodnieniem, ale pamiętaj, że nie wszędzie warunki są tak komfortowe.

Jeżeli będziemy wspólnie poszukiwać agatów i minerałów podczas warsztatów geologicznych czytaj dalej jak przygotować się do warsztatów, Jeżeli wybierasz się solo to możesz pominąć sekcję potwierdzania warsztatów. Warsztaty geologiczne to nie tylko nauka, ale też wspaniała przygoda. Przygotuj się odpowiednio, poczytaj o poszukiwaniu minerałów, może oglądnij coś na moim kanale o geologii i dołącz do wspólnej przygody poszukiwania minerałów, aby razem odkrywać geologiczne tajemnice!

1. Potwierdzenie rezerwacji

  • Dokładnie przeczytaj wiadomość, która pojawiła się w Twojej skrzynce mailowej po przesłaniu zapytania: zapoznaj się z wszystkimi szczegółami wysłanymi w potwierdzeniu rezerwacji. Jeżeli wszystkie formalności zostały potwierdzone – widzimy się na warsztatach!
  • Sprawdź lokalizację: Skorzystaj z linku do nawigacji, aby upewnić się, gdzie dokładnie odbywa się warsztat. W opisie każdego warsztatu oraz w wiadomości potwierdzającej zaznaczone jest wyraźnie miejsce warsztatu. Poszukiwania agatów i minerałów, najczęściej odbywają się w starym kamieniołomie melafirów w Lubiechowej.

2. Planowanie podróży

  • Drogi na Dolnym Śląsku: weź pod uwagę, że drogi w tym regionie mogą być wąskie i nierównie, więc planuj więcej czasu na dojazd.
  • Woda i przekąski: zaopatrz się w wystarczającą ilość wody i przekąsek dla siebie i swojej ekipy. W zależności od warunków pogodowych oraz ilości osób może być potrzebna różna ilość wody. Myśl o tym jak o wycieczce w góry. Będzie mniej chodzenia, ale nadal dużo ruchu i w razie ładnej pogody – szczególnie w letnich sezonach – duża ekspozycja na słońce.

3. Wyposażenie i ubiór

  • Odzież na zmianę dla dzieci: jeśli Twoje dzieci lubią się bawić i brudzić, przygotuj dla nich dodatkowy komplet ubrań.
  • Rękawiczki ochronne: ogrodnicze rękawiczki mogą być bardzo przydatne podczas poszukiwań.
  • Obuwie i ubiór: pełne buty i długie spodnie to najlepszy wybór do eksploracji geologicznych.
  • Torby i wiadro: mocne torby lub wiadro ułatwią transport znalezionych skał i minerałów.
  • Jeżeli Ty lub twoje dzieci są wrażliwe na słońce, warto zabrać ze sobą olejek do opalania i coś na głowę.
  • W zależności od poziomu doświadczenia możesz potrzebować różnego sprzętu. Sprawdź jaki sprzęt warto mieć. Zapewniam sprzęt potrzebny podczas warsztatów – młotki oraz gogle ochronne. Jeżeli chcesz mieć swój ulubiony młotek geologiczny oraz swoje gogle, sprawdź w sklepie, może znajdziesz coś dla siebie.

4. Pogoda i warunki

  • Na pogodę wpływu nie mamy i mimo „dobrych” prognoz na dzień warsztatów, wszystko może zmienić się w każdej chwili. Nie zaszkodzi sprawdzić pogody wcześniej, ale pamiętaj aby przygotować się na alternatywne warunki w danym dniu. Szczególnie, kiedy jedziesz własnym samochodem. Wrzuć dodatkowe ubranie do bagażnika, nic się nie stanie jeżeli się nie przyda, ale w ostateczności liczy się Twój komfort podczas warsztatów.
  • Kontakt w przypadku opadów: w razie prognozowanych opadów daj znać. Zazwyczaj lekki deszcz nie stanowi przeszkody w realizacji warsztatów.
  • Deszcz – nasz sprzymierzeniec: pamiętaj, że mokre skały często ułatwiają znalezienie ciekawych okazów.
Marcin Jaśkiewicz, geolog

Marcin Jaśkiewicz
Geolog z pasji i wykształcenia. Absolwent wydziału geologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2013 roku zajmuje się geologią i geoturystyką. Warsztaty prowadzi na terenie Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Edukuje i zaszczepia pasją do skał i minerałów. Prowadzi swój geologiczny kanał na Youtube. Posiada obszerną kolekcję minerałów. Miłośnik kotletów mielonych.

Poprzedni
Kwarce dymne – piękne kryształy z duszą
Następny
Jaki sprzęt potrzebuję do poszukiwania agatów?

Widzimy się na warsztatach?

Działamy? Sprawdź jak szybko zacząć poszukiwania agatów. Zobacz czy czegoś potrzebujesz. Daj znać jeżeli chcesz wiedzieć więcej.

Sprawdź inne ciekawostki związane z poszukiwaniem agatów i minerałów