Rodzinne Otwarte Warsztaty Poszukiwania Agatów

Najbardziej popularne warsztaty poszukiwania agatów i minerałów wśród odwiedzających Krainę Wygasłych Wulkanów! To również obszar gdzie występują najpiękniejsze agaty w Polsce! Wspólnie poszukamy skarbów w zboczach góry, które zostały ukryte przez aktywne wulkany miliony lat temu! Młotki, skały, dreszczyk poszukiwań i wspaniała przygoda na świeżym powietrzu z najbliższymi, pod opieką geologa! A swoje przecięte i wypolerowane znaleziska zabieracie ze sobą do domu!

Dla kogo?

Warsztaty otwarte dla rodzin z dziećmi. Każdy może dołączyć, na dowolnym poziomie doświadczenia w dowolnym wieku.

zobacz więcej

Co robimy?

Szukamy agatów i minerałów w nieczynnym kamieniołomie a następnie przecinamy, szlifujemy i polerujemy nasze znaleziska.

zobacz więcej

Gdzie?

Rozpoczynamy w Kamieniołomie w Lubiechowej, następnie przenosimy się do warsztatu szlifierskiego w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej.

zobacz więcej

Dlaczego akurat tutaj?

Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów  czyli obszar Gór i Pogórza Kaczawskiego to fragment Sudetów znajdujących się na Dolnym  Śląsku. I właśnie ten obszar jest wyjątkowo bogaty geologicznie! Relikty dawnych wulkanów przyciągają coraz więcej małych i tych nieco starszych adeptów geologii. Kraina Wygasłych Wulkanów jest doskonale znana kolekcjonerom minerałów. W dawnych kamieniołomach, na starych  hałdach i w mniej oczywistych miejscach można znaleźć piękne okazy agatów, ametystów, kalcytów i wielu innych minerałów, które wzbogaciły już niejedną kolekcję pasjonatów geologii!

Dla kogo są otwarte, rodzinne warsztaty poszukiwania agatów i minerałów?

Otwarte warsztaty geologiczne adresowane są  przede wszystkim do rodzin z dziećmi, spędzających wolny czas w tym urokliwym zakątku Polski Warsztaty geologiczne mają formułę warsztatów rodzinnych – na których wraz z dziećmi udział bierze przynajmniej jeden z rodziców lub opiekunów. Podczas zbierania minerałów każdy członek rodziny znajdzie coś dla siebie! Przydaje się bystre oko, niekończąca się energia dzieci, cierpliwość i wytrwałość mam oraz siła i opanowanie tatusiów!

Jeżeli wybierasz się z klasą na wycieczkę szkolną i szukasz pomysłu na kreatywne warsztaty na świeżym powietrzu pełne ruchu wsparte wiedzą i edukacją – sprawdź ofertę dla wycieczek szkolnych.

 • Grupa może liczyć do ok 40 osób. Zwykle ok 30.
 • w czasie  warsztatów przemieszczamy się własnymi samochodami (ok 12 km)
 • cięcie, szlifowanie i polerowanie okazów w ramach warsztatów odbywa się w Dobkowie, 12 km od kamieniołomu
 • w czasie wakacji zainteresowanie warsztatami jest bardzo duże i otwieram sporo dodatkowych terminów
 • warsztaty zazwyczaj rozpoczynamy o 10:00, kończymy ok 14:30

Podczas warsztatów dzieci zawsze muszą pozostawać pod opieką rodziców lub dorosłych opiekunów. Grupa dzieci zawsze musi mieć adekwatną liczbę opiekunów. Mimo, że warsztaty nie mają ograniczenia wiekowego, to jednak dla bezpieczeństwa podopiecznych zalecane jest aby minimalny wiek dzieci był powyżej 6 lat, lub według uznania rodziców wiek dostosowany był do możliwości bezpiecznego uczestnictwa dziecka w warsztatach. Dzieci w wieku 7 lat już dobrze sobie radzą. Uczestnicy z dziećmi poniżej 4 roku życia znajdą w kamieniołomie dużo bezpiecznej przestrzeni dla najmłodszych.

Marcin Jaśkiewicz, geolog

Coś jeszcze?

Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji o geologii, skałach i minerałach, jak przygotować się do warsztatów, o Krainie Wygasłych Wulkanów lub ciekawostkach geologicznych, to znajdziesz wszystko w dziale Wiedza. W sklepie znajdziesz sprzęt i akcesoria dla pasjonatów geologii. Możesz odwiedzić mnie na kanale Youtube, gdzie pokazuję świat geologii. Jeżeli masz pytania, zajrzyj do najczęściej zadawanych pytań, możesz także napisać lub zadzwonić do mnie, pomogę i wyjaśnię.

Plan warsztatów

Całe warsztaty trwają 4 – 5 godz.
Poszukiwania minerałów trwają 1 – 1.5 godz.

Spotykamy się w nieczynnym kamieniołomie „Łomy” w Lubiechowej. Można też wjechać samochodem do środka. Przed ścianą kamieniołomu znajduje się płaska polana. Miejsce jest bardzo przyjemne i można tu spędzić miło czas. Warsztaty zaczynamy o ustalonej godzinie. Zazwyczaj startujemy o 10:00.

Podczas wstępu poznasz miejsce, jego geologiczną historię i szczegóły na temat skał i minerałów. Pokażę minerały, które można znaleźć w kamieniołomie (głównie agaty, kwarce, kalcyt, baryt, malachit, azuryt), czyli to czego będziemy szukać i jak rozpoznać interesujące okazy w surowej formie.

Poznasz zasady BHP, które są ekstremalnie ważne kiedy chwycisz młotek i wyruszysz na poszukiwania.

Dostarczam potrzebny sprzęt na warsztaty. Krótką chwilę zajmie mi rozdanie młotków i gogli ochronnych dla wszystkich uczestników. Jeżeli masz swój sprzęt (możesz kupić wcześniej w sklepie), to możesz od razu udać się na wybrane stanowisko i zacząć poszukiwania!

Zaczynamy poszukiwania agatów i minerałów na ścianie kamieniołomu. W tym czasie można się się przemieszczać w różne miejsca w kamieniołomie. Pomagam w identyfikacji i ocenie znalezisk.

Kończymy poszukiwania, oddajemy sprzęt. Chwilę spędzamy na podsumowaniu poszukiwań i ostatecznym sortowaniu znalezisk. Teraz udajemy się do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie, gdzie będziemy przecinać i szlifować nasze minerały.

W Sudeckiej Zagrodzie czekamy aż wszyscy przyjadą na miejsce. Robimy krótką przerwę (ok 15 min) i przechodzimy do wstępnego szkolenia szlifowania skał i minerałów. Podczas szkolenia poznasz zasady BHP obowiązujące w pracowni, dowiesz się jak skutecznie wyszlifować a następnie wypolerować minerały.

Proces przygotowania znalezisk zaczynamy od wybrania prawdopodobnie najlepszych okazów do przecięcia. Ze względu na konieczność posiadania dużego doświadczenia w obsłudze piły do przecinania skał, będę przecinał wybrane okazy dla każdego z uczestników. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze podczas przecinania (czasami struktura kamienia jest wewnętrznie spękana i okaz może się po prostu rozpaść) zazwyczaj udaje się uzyskać (niektórzy bywają w tym czasie zaskoczeni) dwie połówki do polerowania!

Teraz Ty przejmujesz swoje minerały i zabierasz się do pracy. Szlifowanie i polerowanie wymaga trochę siły i zaangażowania, ale nawet mniejsze dzieci (czasami z pomocą rodziców) dadzą sobie radę.

Terminy otwartych warsztatów rodzinnych

Najbliższe terminy w których będą prowadzone Rodzinne Warsztaty Poszukiwania Agatów.

lipiec:

godziny 10:00 – 14:30

4
(czw)
8
(pn), 9(wt), 10(śr), 13(sb)
15(pn), 16(wt), 17(śr), 18(czw)
22(pn), 23(wt), 24(śr), 27(sb)
29(pn), 31(śr)

sierpień:

godziny 10:00 – 14:30

3(sb)
5(pn), 7(śr), 10(sb)
12(pn), 14(śr), 15(czw), 17(sb)
19(pn), 21(śr), 24(sb)
26(pn), 28(śr), 31(sb)

wrzesień:
14 (sb) 10:00
28 (sb) 10:00

Terminy na październik i listopad pojawią sie pod koniec sierpnia.

Cennik warsztatów

W cenę warsztatów nie jest wliczone ubezpieczenie oraz transport uczestników warsztatów.

W ramach warsztatów otrzymujesz
 • opiekę geologa w trakcie warsztatów
 • szkolenie i pomoc w identyfikacji znalezisk
 • przecięcie najlepszych znalezionych okazów agatów i minerałów
 • szkolenie jak skutecznie szlifować skały
 • dostęp do sprzętu szlifierskiego
 • możliwość własnoręcznego wyszlifowania i wypolerowania przeciętych okazów
70 zł

za osobę,
dzieci do 4 lat bezpłatnie

250 zł

bilet rodzinny,
czyli 2 opiekunów i dzieci

Miejsce prowadzenia warsztatów

Miejsca warsztatów geologicznych znajdują się w samym sercu Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów na Dolnym Śląsku. Kamieniołom „Łomy” w Lubiechowej oddalony jest od Sudeckiej Zagrody edukacyjnej o 12km. W czasie warsztatów przemieszczamy się własnymi samochodami. Łącznie trasa wynosi ok 25 km. Całkowita długość trasy jest oczywiście uzależniona od miejsca z którego będziesz dojeżdżać na miejsce warsztatów.

Nawiguj do kamieniołomu
Nawiguj do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej

Nieczynny kamieniołom „Łomy” w Lubiechowej

To dawny, nieczynny kamieniołom trachybazaltów o długości 150 m i wysokości zbocza do 30 m. Znaleźć można głównie agaty wstęgowe, od małych jajek, przez wielkości od 2 cm aż po 30 cm okazy jakości muzealnej. Występują tu także ametysty oraz kwarc mleczny. Dojazd jest oznakowany. Najłatwiej dojechać przy pomocy nawigacji.

Dowiedz się więcej

Sudecka Zagroda Edukacyjna

W Centrum Edukacji o Ziemi w Dobkowie znajduje się warsztat szlifierski, w którym własnoręcznie  będziecie szlifować i polerować swoje surowe kamienie i minerały. Na miejscu jest duży parking osobowy i autokarowy, są dostępne toalety. W chłodnym sezonie warsztat jest ogrzewany.

Dowiedz się więcej

Sprawdź wolny termin na
Rodzinne Otwarte Warsztaty Poszukiwania Agatów

Można zaznaczyć kilka opcji

Galeria warsztatów