Co robić podczas dłuższego pobytu w Krainie Wygasłych Wulkanów?

Warsztaty Geologiczne i poszukiwania agatów

Warsztaty Geologiczne
Marcin Jaśkiewicz

Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów, pokrywający się z terenem Gór i Pogórza Kaczawskiego, znajduje się w zachodniej  część Sudetów na Dolnym Śląsku. W okolicy większych miejscowości takich jak Jelenia Góra, Złotoryja czy Jawor, czeka na Ciebie mnóstwo atrakcji.

Atrakcje Geologiczne

  • Poszukiwanie Minerałów z Piotrem Sarulem w Nowym Kościele: Dołącz do Piotra, który z ponad 20-letnim doświadczeniem i wspaniałą kolekcją lokalnych minerałów, oprowadzi Cię po swoim świecie poszukiwania minerałów
  • Punkt Widokowy na Okolu: Z platformy widokowej na jednym z najwyższych szczytów Gór Kaczawskich rozpościera się panorama na okoliczne góry. Idealne miejsce na rodzinny spacer
  • Ostrzyca: To wulkaniczny nek, będący fragmentem komina wulkanu. Doskonały punkt widokowy na Góry i Pogórze Kaczawskie. W świecie znana jako Śląska Fujiyama.
  • Organy Wielisławskie: Imponujące słupy ryolitowe przypominające kościelne organy. U podnóża znajduje się wiata i miejsce na ognisko
  • Nieczynny kamieniołom w Lubiechowej: w tym miejscu prowadzę warsztaty geologiczne poszukiwania agatów. Kamieniołom jest otoczony lasem, na uboczu, z przestrzenią na odpoczynek i mały biwak. Można przyjechać tu z rodziną.

Centrum Edukacji o Ziemi Sudecka Zagroda Edukacyjna To edukacyjne serce Geoparku, gdzie można zgłębić geologiczne zagadnienia w przystępny sposób. Oferowane są zwiedzania z przewodnikiem oraz warsztaty dla grup i turystów indywidualnych.

Opuszczone Kamieniołomy Wapieni Wojcieszowskich Miejsca obowiązkowe dla miłośników geologii, skał i minerałów. Kamieniołomy Gruszka i łomy na zboczach Miłka to lokalizacje warte odwiedzenia.

Warsztaty kreatywne oraz inna aktywności

  • Warsztaty kreatywne: bogata oferta warsztatów, od rzemiosła przez geologię po umiejętności artystyczne, dostępna na oficjalnej stronie Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów.
  • Paszport Odkrywcy: kluczowy punkt startowy dla rodzin z dziećmi! To zabawa dedykowana dzieciom (ale rodzice także świetnie się bawią w trakcie), zbierających pieczątki i naklejki za udział w warsztatach oraz za odkrywanie zakamarków Geoparku. Dla wytrwałych eksploratorów przewidziane są nagrody w postaci dyplomów i medali Odkrywców Krainy Wygasłych Wulkanów.
  • Turystyka rowerowa: Trasy rowerowe dla amatorów i entuzjastów mocniejszych wrażeń, w tym single tracki na Okolu, Ostrzycy, w Gozdnie i Wojcieszowie.
  • niezatłoczone szlaki turystyczne – Góry i Pogórze Kaczawskie to teren niezadeptany i jeszcze można powiedzieć nieodkryty. Wspaniałe widoki, góry, polany i lasy które czekają na odkrycie. Są tu także niestandardowe perełki historyczne, te kulturowe jak i przemysłowe. Najlepszym źródłem informacji o chyba wszystkich najciekawszych miejscach jest ten legendarny przewodnik po atrakcjach regionu.
Marcin Jaśkiewicz, geolog

Marcin Jaśkiewicz
Geolog z pasji i wykształcenia. Absolwent wydziału geologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2013 roku zajmuje się geologią i geoturystyką. Warsztaty prowadzi na terenie Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Edukuje i zaszczepia pasją do skał i minerałów. Prowadzi swój geologiczny kanał na Youtube. Posiada obszerną kolekcję minerałów. Miłośnik kotletów mielonych.

Poprzedni
Ile kosztuje agat i gdzie można kupić agaty?
Następny
Kwarce dymne – piękne kryształy z duszą

Widzimy się na warsztatach?

Działamy? Sprawdź jak szybko zacząć poszukiwania agatów. Zobacz czy czegoś potrzebujesz. Daj znać jeżeli chcesz wiedzieć więcej.

Sprawdź inne ciekawostki związane z poszukiwaniem agatów i minerałów