Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie to Centrum Edukacyjne Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów
Zaprasza do serca Geoparku Krainy Wygasłych Wulkanów, gdzie znajduje się Sudecka Zagroda Edukacyjna – miejsce, gdzie przeszłość geologiczna Ziemi zamienia się w pasjonującą opowieść. Misją ludzi pracujących w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej jest zarażanie pasją do nauk o Ziemi zarówno najmłodszych, jak i dorosłych i robią to wyśmienicie!
Edukacja na najwyższym poziomie
W Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej edukacja przyrodnicza odbywa się na najwyższym poziomie. To tu, w interaktywny sposób, za pomocą modeli, wizualizacji cyfrowych i samodzielnych doświadczeń, przekazywana jest wiedza o geologicznej przeszłości Ziemi, a szczególnie o wydarzeniach, które zapisały się w skałach z obszaru Gór i Pogórza Kaczawskiego. Większość ekipy edukatorów to dyplomowani geolodzy, którzy potrafią w przystępny sposób tłumaczyć skomplikowane zagadnienia. Dużą popularnością cieszą się zajęcia laboratoryjne, podczas których uczestnicy eksperymentują własnoręcznie, wykorzystując głównie łatwo dostępne odczynniki.
Przed odwiedzeniem tego fajnego miejsca, warto dowiedzieć się więcej o świecie skał i minerałów. O tym czym są agaty, jak ich szukać, jak sprawdzić twardość minerałów i czym jest skala Mohsa. Jeżeli wolisz oglądać, możesz także rzucić okiem na mój kanał na Youtube, gdzie w przystępny sposób przybliżam świat geologii.
Geologiczne dziedzictwo regionu
Otaczające Dobków wzgórza to w znacznej części pozostałości dawnych wulkanów, które stanowią doskonałe środowisko do nauki o siłach drzemiących we wnętrzu Ziemi i ich wpływie na kształtowanie regionu Gór i Pogórza Kaczawskiego.
Skały Geoparku Krainy Wygasłych Wulkanów opowiadają historię otwierania i pogłębiania oceanu Rei ponad 500 mln lat temu, wylewów law poduszkowych na dnie tego nieistniejącego już zbiornika. To świadkowie kolizji kontynentów i wypiętrzania wysokich gór, które później zostały zrównane z powierzchnią Ziemi. To zapis działalności wulkanicznej na lądzie, podczas której powstawały skały bogate w agaty. Były częścią dawnej pustyni z początku Permu, przez którą płynęły okresowe rzeki z materiałem z niszczonych gór. To osady, które powstały gdy ten obszar był zalewany kilkukrotnie przez ciepłe, płytkie morza. To osady morskie bogate w miedź, srebro czy złoto. To ślady tropikalnego klimatu sprzed milionów lat oraz świadkowie z czasów kiedy wszystko było skute kilkuset metrową warstwą lodu…
Wyjątkowe atrakcje
W Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej można skorzystać z największej w Polsce platformy imitującej trzęsienie Ziemi. Jest tam również dostępny model obrazujący powstawanie zrębów i rowów tektonicznych, z jakich zbuodwane są Sudety. W Centrum Edukacyjnym dostępne są również duże makiety rzeki i różnych typów wulkanów, które można rozsuwać i zajrzeć do środka. To miejsce gdzie można dotykać minerałów na wystawie. Sudecka Zagroda Edukacyjna to również najlepsza informacja turystyczna w regionie, z materiałami promocyjnymi podmiotów działających w regionie.
Dla kogo jest oferta Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej?
Zwiedzanie centrum edukacyjnego oraz mnogość warsztatów laboratoryjnych i terenowych jest adresowana dla dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym, przez dzieci i młodzież szkolną, po studentów, grupy dorosłych i seniorów. Na co dzień Sudecka Zagroda Edukacyjna przyjmuje głównie grupy zorganizowane.
W czasie weekendów, ferii czy wakacji oferta adresowana jest głównie do turystów indywidualnych spędzających wypoczynek na terenie Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów.
Inicjatywa społeczności lokalnej
Sudecka Zagroda Edukacyjna została stworzona przez Stowarzyszenie Kaczawskie z wsparciem Unii Europejskiej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Jest to projekt, który odzwierciedla zaangażowanie mieszkańców regionu w promocję i edukację ekologiczną, społeczną i regionalną.
Godziny otwarcia i ceny biletów
Drzwi Sudeckiej Zagrody otwarte są dla każdego od środy do niedzieli, w godzinach 11:00 – 16:00. Dla gości indywidualnych poniedziałek i wtorek są wyłączone ze zwiedzania, ale istnieje możliwość przyjęcia grup zorganizowanych po wcześniejszej rezerwacji.
Ceny biletów:
- Bilet normalny: 15 zł/os.
- Bilet ulgowy (dzieci do 15 lat): 10 zł/os.
- Bilet rodzinny: 40 zł (dwoje dorosłych i dwoje dzieci)
- Dzieci do 4 lat i osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie: bezpłatnie
Lokalizacja i Dojazd
Sudecka Zagroda Edukacyjna znajduje się w Dobkowie, z dogodnym dojazdem z różnych części Polski:
- Jelenia Góra: 25 km (30 min),
- Legnica: 41 km (45 min),
- Wałbrzych: 46 km (55 min),
- Wrocław: 98 km (70 min),
- Poznań: 214 km (3h),
- Warszawa: 444 km (4,5h).