Nieczynny Kamieniołom Melafirów w Lubiechowej

Warsztaty Geologiczne i poszukiwania agatów

Warsztaty Geologiczne
Marcin Jaśkiewicz

Kamieniołom melafirów w Lubiechowej, położony w południowej części Pogórza Kaczawskiego i  stanowi jeden z najbardziej znanych stanowisk mineralogicznych w Polsce. Znajdujący się na wzgórzu Chmieleń (424 m n.p.m.).

Dojazd i Udogodnienia

Do kamieniołomu prowadzą dobrze oznakowane tabliczki drogowe ze wsi Lubiechowa. Samochodem można wjechać bezpośrednio na teren kamieniołomu, korzystając z ostatniego odcinka drogi szutrowej. Na miejscu znajduje się wiata i tablice informacyjne.  Opiekę nad kamieniołomem sprawuje Stowarzyszenie Turystyczna Lubiechowa oraz mieszkańcy wsi.

Kultura i Historia Lubiechowej

Lubiechowa to wieś o bogatej historii, sięgającej 2. połowy XIII wieku. Znajdziesz tu kościół św. Piotra i Pawła z cennymi freskami, renesansowe nagrobki rodziny von Zedlitz oraz odnowiony pałac z klasycystyczną przebudową, w której obecnie mieści się hotel i restauracja.  Warto również odwiedzić Leśną Ambonę, grupę zieleńcowych skałek, ukazujących pierwotne struktury law poduszkowych z piękną panoramą na pogórze kaczawskie.

Bogactwo Geologiczne

Kamieniołom Łomy, założony w permskich melafirach, prezentuje przekrój przez 7 potoków law trachybazaltowych sprzed prawie 300 mln lat  oraz porwaki starszych  skał osadowych, w tym łupków,  piaskowców, zlepieńców i wapieni.

Poszukiwania agatów i minerałów

Odwiedź nieczynny kamieniołom melafirów w Lubiechowej, by na własne oczy zobaczyć i doświadczyć bogactwa geologicznego tego regionu. To idealne miejsce by zacząć swoją przygodę ze zbieraniem minerałów, z sukcesami oraz w pełni legalnie.

W kamieniołomie znajdziesz warstwowane agaty tworzące migdały o różnorodnych barwach, zwykle w odcieniach bieli i szarości oraz niebieskiego, zieleni czy fioletu. Ametysty, kwarc dymny i mleczny występują w formie krótkosłupowych poprawnie zakończonych kryształków w geodach, a wnętrza geod pokryte są nalotami malachitu, azurytu czy hematytu.
Kalcyt prezentuje białe lub jasnoszare lub bezbarwne  kryształy, w geodach często w formie skalenoedrów,  a baryt drobne białe skupienia tabliczkowe. Powszechne są naloty zielonego malachitu i niebieskiego azurytu.

Jest to idealne miejsce do obserwacji różnorodności geologicznej oraz poszukiwania minerałów takich jak agat, ametyst, kalcyt, baryt, a także malachit, azuryt,  hematyt czy incydentalnie piryt. W tym miejscu prowadzę warsztaty geologiczne poszukiwania agatów i minerałów. Zobacz jak łatwo zacząć poszukiwania agatów i minerałów biorąc udział w jednym z warsztatów podczas wizyty w Krainie Wygasłych Wulkanów.

Rodzinne Otwarte Warsztaty Poszukiwania Agatów

Warsztaty Grupowe i Firmowe Dla Dorosłych

Warsztaty Geologiczne Dla Wycieczek Szkolnych

Szlifowanie agatów i minerałów w trackie warsztatów geologicznych

Warsztaty Szlifowania Agatów i Minerałów

Lokalizacja i Dojazd

Kamieniołom znajduje się we wsi Lubiechowa. Przejeżdżając przez wieś możesz znaleźć tabliczki informacyjne prowadzące do kamieniołomu. Najlepiej ustawić sobie nawigację, dojeżdża się tu bez problemu.

  • Dobków: 12 km
  • Złotoryja: 21 km
  • Legnica: 44 km
  • Wrocław: 111 km
Marcin Jaśkiewicz, geolog

Marcin Jaśkiewicz
Geolog z pasji i wykształcenia. Absolwent wydziału geologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2013 roku zajmuje się geologią i geoturystyką. Warsztaty prowadzi na terenie Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Edukuje i zaszczepia pasją do skał i minerałów. Prowadzi swój geologiczny kanał na Youtube. Posiada obszerną kolekcję minerałów. Miłośnik kotletów mielonych.

Następny
Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie

Widzimy się na warsztatach?

Działamy? Sprawdź jak szybko zacząć poszukiwania agatów. Zobacz czy czegoś potrzebujesz. Daj znać jeżeli chcesz wiedzieć więcej.

Sprawdź inne ciekawostki związane z poszukiwaniem agatów i minerałów