Kamieniołom melafirów w Lubiechowej, położony w południowej części Pogórza Kaczawskiego i stanowi jeden z najbardziej znanych stanowisk mineralogicznych w Polsce. Znajdujący się na wzgórzu Chmieleń (424 m n.p.m.).
Dojazd i Udogodnienia
Do kamieniołomu prowadzą dobrze oznakowane tabliczki drogowe ze wsi Lubiechowa. Samochodem można wjechać bezpośrednio na teren kamieniołomu, korzystając z ostatniego odcinka drogi szutrowej. Na miejscu znajduje się wiata i tablice informacyjne. Opiekę nad kamieniołomem sprawuje Stowarzyszenie Turystyczna Lubiechowa oraz mieszkańcy wsi.
Kultura i Historia Lubiechowej
Lubiechowa to wieś o bogatej historii, sięgającej 2. połowy XIII wieku. Znajdziesz tu kościół św. Piotra i Pawła z cennymi freskami, renesansowe nagrobki rodziny von Zedlitz oraz odnowiony pałac z klasycystyczną przebudową, w której obecnie mieści się hotel i restauracja. Warto również odwiedzić Leśną Ambonę, grupę zieleńcowych skałek, ukazujących pierwotne struktury law poduszkowych z piękną panoramą na pogórze kaczawskie.
Bogactwo Geologiczne
Kamieniołom Łomy, założony w permskich melafirach, prezentuje przekrój przez 7 potoków law trachybazaltowych sprzed prawie 300 mln lat oraz porwaki starszych skał osadowych, w tym łupków, piaskowców, zlepieńców i wapieni.
Poszukiwania agatów i minerałów
Odwiedź nieczynny kamieniołom melafirów w Lubiechowej, by na własne oczy zobaczyć i doświadczyć bogactwa geologicznego tego regionu. To idealne miejsce by zacząć swoją przygodę ze zbieraniem minerałów, z sukcesami oraz w pełni legalnie.
W kamieniołomie znajdziesz warstwowane agaty tworzące migdały o różnorodnych barwach, zwykle w odcieniach bieli i szarości oraz niebieskiego, zieleni czy fioletu. Ametysty, kwarc dymny i mleczny występują w formie krótkosłupowych poprawnie zakończonych kryształków w geodach, a wnętrza geod pokryte są nalotami malachitu, azurytu czy hematytu.
Kalcyt prezentuje białe lub jasnoszare lub bezbarwne kryształy, w geodach często w formie skalenoedrów, a baryt drobne białe skupienia tabliczkowe. Powszechne są naloty zielonego malachitu i niebieskiego azurytu.
Jest to idealne miejsce do obserwacji różnorodności geologicznej oraz poszukiwania minerałów takich jak agat, ametyst, kalcyt, baryt, a także malachit, azuryt, hematyt czy incydentalnie piryt. W tym miejscu prowadzę warsztaty geologiczne poszukiwania agatów i minerałów. Zobacz jak łatwo zacząć poszukiwania agatów i minerałów biorąc udział w jednym z warsztatów podczas wizyty w Krainie Wygasłych Wulkanów.
Lokalizacja i Dojazd
Kamieniołom znajduje się we wsi Lubiechowa. Przejeżdżając przez wieś możesz znaleźć tabliczki informacyjne prowadzące do kamieniołomu. Najlepiej ustawić sobie nawigację, dojeżdża się tu bez problemu.
- Dobków: 12 km
- Złotoryja: 21 km
- Legnica: 44 km
- Wrocław: 111 km