Indywidualne Kameralne Warsztaty Geologiczne

Ekskluzywne warsztaty tylko dla Ciebie, Twojej rodziny lub grupy znajomych bez nikogo więcej! To szansa na lepsze znaleziska, więcej czasu tylko dla siebie, brak czekania i kolejek podczas szlifowania znalezionych agatów czy minerałów.

Dla kogo?

Indywidualnie lub bardzo mała grupa rodziny lub znajomych do 10 osób w dowolnym wieku z dowolnym poziomem doświadczenia.

zobacz więcej

Co robimy?

Szukamy agatów i minerałów w nieczynnym kamieniołomie a następnie przecinamy, szlifujemy i polerujemy nasze znaleziska.

zobacz więcej

Gdzie?

Rozpoczynamy w Kamieniołomie w Lubiechowej, następnie przenosimy się do warsztatu szlifierskiego w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej.

zobacz więcej

Indywidualne warsztaty poszukiwania agatów i minerałów połączone z warsztatami obróbki – szlifowania i polerowania minerałów to świetny sposób na kreatywny wypad za miasto solo, z rodziną lub znajomymi.

Sprawdza się także doskonale jako niecodzienny prezent dla dziecka lub drugiej połówki – miłośników geologii i poszukiwania minerałów! Zastanawiasz się czy to dobra opcja nie tylko dla dziecka? Oczywiście! Łupanie młotkiem w skały i ekscytujące poszukiwanie skarbów ziemi daje ogromne emocje i satysfakcję uczestnikom w każdym wieku!

Warsztaty indywidualne to przede wszystkim znacznie wyższa szansa na lepsze znaleziska niż podczas otwartych warsztatów rodzinnych, gdzie liczba uczestników jest większa i czas dostępu do różnych stanowisk jest krótszy.

W czasie warsztatów przemieszczamy się własnymi samochodami. Łącznie trasa wynosi ok 25 km. Całkowita długość trasy jest oczywiście uzależniona od miejsca z którego będziesz dojeżdżać na miejsce warsztatów.

Podczas warsztatów dzieci zawsze muszą pozostawać pod opieką rodziców lub dorosłych opiekunów. Grupa dzieci zawsze musi mieć adekwatną liczbę opiekunów. Mimo, że warsztaty nie mają ograniczenia wiekowego, to jednak dla bezpieczeństwa podopiecznych zalecane jest aby minimalny wiek dzieci był powyżej 6 lat, lub według uznania rodziców wiek dostosowany był do możliwości bezpiecznego uczestnictwa dziecka w warsztatach. Dzieci w wieku 7 lat już dobrze sobie radzą. Uczestnicy z dziećmi poniżej 4 roku życia znajdą w kamieniołomie dużo bezpiecznej przestrzeni dla najmłodszych.

Marcin Jaśkiewicz, geolog

Coś jeszcze?

Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji o geologii, skałach i minerałach, jak przygotować się do warsztatów, o Krainie Wygasłych Wulkanów lub ciekawostkach geologicznych, to znajdziesz wszystko w dziale Wiedza. W sklepie znajdziesz sprzęt i akcesoria dla pasjonatów geologii. Możesz odwiedzić mnie na kanale Youtube, gdzie pokazuję świat geologii. Jeżeli masz pytania, zajrzyj do najczęściej zadawanych pytań, możesz także napisać lub zadzwonić do mnie, pomogę i wyjaśnię.

Plan warsztatów

Całe warsztaty trwają 4 – 5 godz.
Poszukiwania minerałów trwają 2 – 2.5 godz.

Spotykamy się w nieczynnym kamieniołomie „Łomy” w Lubiechowej. Można też wjechać samochodem do środka. Przed ścianą kamieniołomu znajduje się płaska polana. Miejsce jest bardzo przyjemne i można tu spędzić miło czas. Warsztaty zaczynamy o ustalonej godzinie. Zazwyczaj startujemy o 10:00.

Podczas wstępu poznasz miejsce, jego geologiczną historię i szczegóły na temat skał i minerałów. Pokażę minerały, które można znaleźć w kamieniołomie (głównie agaty, kwarce, kalcyt, baryt, malachit, azuryt), czyli to czego będziemy szukać i jak rozpoznać interesujące okazy w surowej formie.

Poznasz zasady BHP, które są ekstremalnie ważne kiedy chwycisz młotek i wyruszysz na poszukiwania.

Dostarczam potrzebny sprzęt na warsztaty. Krótką chwilę zajmie mi rozdanie młotków i gogli ochronnych dla wszystkich uczestników. Jeżeli masz swój sprzęt (możesz kupić wcześniej w sklepie), to możesz od razu udać się na wybrane stanowisko i zacząć poszukiwania!

Zaczynamy poszukiwania agatów i minerałów na ścianie kamieniołomu. W tym czasie można się się przemieszczać w różne miejsca w kamieniołomie. Pomagam w identyfikacji i ocenie znalezisk.

Kończymy poszukiwania, oddajemy sprzęt. Chwilę spędzamy na podsumowaniu poszukiwań i ostatecznym sortowaniu znalezisk. Teraz udajemy się do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie, gdzie będziemy przecinać i szlifować nasze minerały.

W Sudeckiej Zagrodzie czekamy aż wszyscy przyjadą na miejsce. Robimy krótką przerwę (ok 15 min) i przechodzimy do wstępnego szkolenia szlifowania skał i minerałów. Podczas szkolenia poznasz zasady BHP obowiązujące w pracowni, dowiesz się jak skutecznie wyszlifować a następnie wypolerować minerały.

Proces przygotowania znalezisk zaczynamy od wybrania prawdopodobnie najlepszych okazów do przecięcia. Ze względu na konieczność posiadania dużego doświadczenia w obsłudze piły do przecinania skał, będę przecinał wybrane okazy dla każdego z uczestników. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze podczas przecinania (czasami struktura kamienia jest wewnętrznie spękana i okaz może się po prostu rozpaść) zazwyczaj udaje się uzyskać (niektórzy bywają w tym czasie zaskoczeni) dwie połówki do polerowania!

Teraz Ty przejmujesz swoje minerały i zabierasz się do pracy. Szlifowanie i polerowanie wymaga trochę siły i zaangażowania, ale nawet mniejsze dzieci (czasami z pomocą rodziców) dadzą sobie radę.

Warsztaty w ograniczonym terminie

Indywidualne warsztaty geologiczne dostępne są jedynie poza wakacjami, feriami oraz długimi weekendami. W tym czasie zapraszam na otwarte warsztaty grupowe. Zobacz warsztaty rodzinne na wakacje.

Cennik warsztatów

W cenę warsztatów nie jest wliczone ubezpieczenie oraz transport uczestników warsztatów.

W ramach indywidualnych warsztatów otrzymujesz
  • wyłączną opiekę geologa w trakcie warsztatów
  • wstępne szkolenie i pomoc w identyfikacji znalezisk
  • więcej miejsca dla siebie w kamieniołomie
  • przecięcie najlepszych znalezionych okazów agatów i minerałów
  • szkolenie jak skutecznie szlifować skały
  • dostęp do sprzętu szlifierskiego
  • możliwość własnoręcznego wyszlifowania i wypolerowania przeciętych okazów
900 zł
za grupę do 10 osób, każda kolejna osoba 70 zł

Miejsce prowadzenia warsztatów

Miejsca warsztatów geologicznych znajdują się w samym sercu Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów na Dolnym Śląsku. Kamieniołom „Łomy” w Lubiechowej oddalony jest od Sudeckiej Zagrody edukacyjnej o 12km. W czasie warsztatów przemieszczamy się własnymi samochodami. Łącznie trasa wynosi ok 25 km. Całkowita długość trasy jest oczywiście uzależniona od miejsca z którego będziesz dojeżdżać na miejsce warsztatów.

Nawiguj do kamieniołomu
Nawiguj do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej

Nieczynny kamieniołom „Łomy” w Lubiechowej

To dawny, nieczynny kamieniołom trachybazaltów o długości 150 m i wysokości zbocza do 30 m. Znaleźć można głównie agaty wstęgowe, od małych jajek, przez wielkości od 2 cm aż po 30 cm okazy jakości muzealnej. Występują tu także ametysty oraz kwarc mleczny. Dojazd jest oznakowany. Najłatwiej dojechać przy pomocy nawigacji.

Dowiedz się więcej

Sudecka Zagroda Edukacyjna

W Centrum Edukacji o Ziemi w Dobkowie znajduje się warsztat szlifierski, w którym własnoręcznie  będziecie szlifować i polerować swoje surowe kamienie i minerały. Na miejscu jest duży parking osobowy i autokarowy, są dostępne toalety. W chłodnym sezonie warsztat jest ogrzewany.

Dowiedz się więcej

Sprawdź wolny termin na
Indywidualne Kameralne Warsztaty Geologiczne

Można zaznaczyć kilka opcji

Galeria warsztatów