Uncategorized

Spacer geologiczny

Spacer geologiczny
w okolicach Wojcieszowa
doskonały początek przygody z geologią

 

 

Spacer geologiczny to mała wyprawa adresowana dla rodzin z nieco starszymi dziećmi (10 lat i więcej). Podczas spaceru nie przewiduję forsownych, długich przejść. Przemieszczamy się samochodami na dłuższych odcinkach, po czym opuszczamy pojazdy i maszerujemy (kilka minut) do ciekawych miejsc pod kątem geologicznym i mineralogicznym.
Uczestników wyposażam w młotki, gogle ochronne i inne niezbędne sprzęty, takie jak małe buteleczki z rozcieńczonym kwasem solnym, bardzo przydatnym podczas spaceru. Podczas tej geologicznej przygody odwiedzamy nieczynne kamieniołomy, odsłonięcia skalne oraz hałdy z ciekawymi minerałami. Dokładna liczba lokalizacji zależy od warunków atmosferycznych, wieku  i poziomu sprawności uczestników ale waha się w przedziale 4-8.

spacer geologiczny - kalcyt
kalcyt- Miłek (fot. Marcin Jaśkiewicz)

 

Spacer geologiczny to też  spotkanie z najstarszymi skałami Gór Kaczawskich, z których można wyczytać bardzo wiele o warunkach sprzed ok 500 mln lat. To również okazja by zebrać samodzielnie kolekcję kilku najbardziej charakterystycznych skał tej części Sudetów. Poznamy działanie kompasu geologicznego i pokażę do czego się przydaje w pracy geologa. Pobawimy się też plasteliną i wykonamy modele tłumaczące powstawanie Sudetów.  Nie zabraknie  minerałów, od kalcytów po przeróżne rudy metali. Wszystko to przeplatane ciekawostkami o geologii oraz pięknymi krajobrazami okolic Wojcieszowa.

Warsztaty trwają ok 4 godziny.
Cena: 300 zł za grupę do 10 osób, każda kolejna 30 zł.

 

spacer geologiczny- jak należy się przygotować?

Każdy uczestnik powinien mieć wygodne, bezwzględnie pełne obuwie, najlepiej za kostkę, jeszcze lepiej trekingowe. Polecam również długie spodnie, w kilku miejscach trawa jest wysoka lub trzeba przedrzeć się przez pokrzywy. Dobrze jest mieć spodnie, których nie szkoda troszkę wybrudzić. Nakrycie głowy, odzież na wypadek deszczu, woda oraz suchy prowiant. Repelenty jeśli ktoś boi się kleszczy.  Prawdopodobieństwo spotkania węża istnieje ale jest małe. Mocna torba na okazy skał i minerałów bardzo się przyda. Warto mieć też lekki plecak. Jest to atrakcja momentami wymagająca sprawności fizycznej od wszystkich uczestników.
Młotki i gogle ochronne zapewniam ja.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *