Warsztaty

warsztaty geologiczne

Kraina Wygasłych Wulkanów- kamieniołom w Lubiechowej

Warsztaty geologiczne
w Krainie Wygasłych Wulkanów

Kreatywne lato 2019

 

Warsztaty geologiczne w Lubiechowej  prowadzę w  każdy poniedziałek wakacji ale również podczas ferii i długich weekendów. Mają one formułę otwartą tzn. zbieram zapisy na dany termin. Grupa podczas otwartych warsztatów liczy maksymalnie ok 30 osób. Cieszą się one  dużym zainteresowaniem dlatego niezbędny jest wcześniejszy kontakt i rezerwacja miejscSą to warsztaty rodzinne, nie ma zatem możliwości zapisania jedynie dziecka. Niezbędny jest co najmniej jeden opiekun. Warsztaty geologiczne to świetna zabawa dla całej rodziny!  Istnieje możliwość umówienia się na warsztaty indywidualne.

miejsce warsztatów geologicznych
nieczynny kamieniołom Lubiechowa (fot. Earlybird)

 

Warsztaty trwają ok 4 godziny (10:00 -14:00).

Cena 30 zł/osoba, bilet rodzinny 100 zł (rodzice i 2-4 dzieci).  Dzieci poniżej 4 lat uczestniczą w warsztatach bezpłatnie.

warsztaty geologiczne plan: 

 

Spotykamy się o 9:45 w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej (Dobków 66), należy przyjechać samochodem.

O 10:00 ruszamy na punkt widokowy (Trzy Okresy Wulkanizmu) w Dobkowie, gdzie wprowadzam uczestników w temat geologii Sudetów. Krótki wykład trwa ok 10 min.

Następnie jedziemy do nieczynnego kamieniołomu w Lubiechowej (ok 12 km) od Dobkowa. Wjeżdżamy samochodami do środka kamieniołomu, pojazdy mamy cały czas blisko siebie (maks kilkadziesiąt metrów).

Na miejscu pokazuję minerały występujące w tej lokalizacji (agaty, ametysty, kalcyty i in.) , tłumaczę na co zwracać uwagę podczas poszukiwań i przedstawiam zasady bezpieczeństwa. Udostępniam uczestnikom młotki oraz okulary ochronne.
Poszukiwania trwają ok 1,5 h
.

Z kamieniołomu zabieramy znalezione okazy i wracamy z nimi do Dobkowa, gdzie prowadzący warsztaty przecina wybrane okazy, a uczestnicy mogę ja własnoręcznie szlifować i polerować, by zabrać do domu wyjątkową pamiątkę.

Warsztaty kończą się ok 14:00.

 

 

Jak należy się przygotować do warsztatów?

Wskazane jest pełne obuwie, najlepiej trekkingowe. Polecam również długie spodnie niezależnie od pogody.
Mocna torba np. materiałowa idealnie nadaje się do zbierania okazów. Latem przy słonecznej pogodzie w kamieniołomie bywa bardzo gorąco, proszę pamiętać o wodzie i nakryciach głowy. Nawet w południe w kamieniołomie można znaleźć sporo zacienionych miejsc. Uczestnicy z dziećmi poniżej 4 roku życia nie muszą się martwić, w kamieniołomie jest dużo bezpiecznej przestrzeni dla najmłodszych. Jeśli ktoś panicznie boi się kleszczy to proszę zabrać  stosowne repelenty, podczas warsztatów czasem grzebiemy w zaroślach lub wyższej trawie. Węży tam jeszcze nie spotkałem, a bywam regularnie 🙂

warsztaty geologiczne
Warsztaty geologiczne Lubiechowa

 

Warsztaty geologiczne to tylko jedna z propozycji w ramach „kreatywnego lata 2019”.  Pełna oferta obejmuje 20 różnych warsztatów o niezwykle zróżnicowanej tematyce. Dokładny harmonogram dostępny tutaj: https://www.sudeckazagroda.pl/warsztaty-rodzinne-wakacje-20109/

 

W tym roku przygotowaliśmy również niespodziankę! Paszporty Odkrywcy Krainy Wygasłych Wulkanów oraz pieczątki i naklejki czekają na Was! 🙂 Więcej szczegółów poznacie oglądając poniższe wideo.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *